Bartın Platformu o fotoğrafı hedef aldı: Hattat’ın amacı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapılan yazılı açıklamada “Hattat Holding Çinlilerin kafasında ‘Arkamızda Türkiye Cumhuriyeti devleti var’ imajı oluşturmak için sizi kurduğu oyuna dahil etmeye çalışıyor’ ifadeleri kullanıldı.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Geçen hafta Hattat Holding’in Tarlaağzı’ndaki ofisinde gerçekleşen görüşme bu kez Bartın Platformu’nun gündemindeydi. BartınStar’ın “O toplantıda ne konuşuldu” başlığı ile haberleştirdiği görüşmeyle ilgili bir basın açıklaması yapan Bartın Platformu, “Çinli Ortak hikayelerine karnımız tok” dedi.

“Amasra B Taşkömürü Sahası Hattat’tan geri alınmalı ve TTK tarafından işletilmelidir. Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un geçen hafta Hattat Holding’e ait tesislerde bir Çin firması olan China Coal ile bir araya geldiklerini açıklaması ve bunun ardından, Hattat Holding’in yeni bir Çinli ortak bulduğu, bu ortakla Amasra B sahasında kömür çıkaracağı, bunun için de 2000’e varacak sayıda işçi alacağı yönündeki haberlerin yayılmaya çalışıldığını görünce bu açıklamayı yapma gereği duyduk” denilen açıklamada, 2006 yılından bu yana devam hukuki süreçler hatırlatıldı.

‘ARKAMIZDA DEVLET VAR İMAJI OLUŞTURMA ÇABASI’

Ardından yapılan o görüşme hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “Yerel politikacıları bu konuda adım atarken dikkatli olmaya çağırıyoruz: Hattat Holding Çinlilerin kafasında ‘Arkamızda Türkiye Cumhuriyeti devleti var’ imajı oluşturmak için sizi kurduğu oyuna dahil etmeye çalışıyor. “Ben kömürcü değilim ki, santral olmazsa ben kömürü ne yapacağım” diyen Mehmet Hattat finansman bulabilmek için daha önce de birçok yabancı banka ve finans kurumuna başvurmuş, farklı zamanlarda 10’a yakın farklı yabancı sözde ortağını kamuoyuna tanıtmıştı. Fakat süreç içinde ne maden ocakları için, ne de termik santral için finansman veya ortak bulabilmişti. Bunlar Hattat’ın son çırpınışlarıdır. Çünkü, Bartın-Amasra halkının termik santrale karşı gösterdiği güçlü irade ve mahkemelerimizin daha önce vermiş olduğu kararlar Amasra’da termik santral kurulması olasılığını kesinlikle ortadan kaldırmıştır. O halde termik santral yoksa, “kömürcü olmayan” Hattat’ın kömür çıkarması için de bir neden yoktur.”

“YEREL POLİTİKACILARIN VERDİĞİ POZ VİCDANLARI SIZLATTI”

“Bölgemizin turizm, tarım, orman ve balıkçılığa dair tüm üretim biçimlerini tehdit eden Hattat’ın şimdi de taşkömürü üretimindeki Amasra Taş Kömürü İşletme Müessesine ait kaynak, tecrübe ve birikimi tehdit etmesi son noktadır. Yerli ve milli söylemiyle siyaset yapan yerel politikacıların bölgenin işsizlerine, mağdur edilen yüzlerce Hema çalışanına sahip çıkmak yerine Çinli firmalarla poz vermesi kamu vicdanını sızlatmıştır. Yerel politikacılara düşen görev yöremizin geleceği için bu yönde bir sorumluluk üstlenmeleri ve Amasra B sahasının TTK tarafından işletilmesini sağlamak için çaba göstermeleridir.”

O masada ne konuşuldu? İşte cevabı…

coreldraw lisans

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Platformu o fotoğrafı hedef aldı: Hattat’ın amacı…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir