Bartın ulusal medyaya hiç böyle haber olmamıştı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Murat Kurum’un yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atanması, Bartın’ı ve Ulus ilçesini ilk kez farklı yorumla ulusal basının gündemini taşıdı.
  • Sol görüşlü haberleriyle dikkat çeken Oda TV’nin internet haber portalı, Uluslu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ardından Ulus’un eniştesi Murat Kurum’un da bakan olduğuna atıf yaparak, biraz da zorlama bir yorumla “Küçük Moskova’dan iki AKP’li bakan” başlığını attı.
  • Ulus’a “Küçük Moskova” yakıştırmasını, “Geçmişte CHP’nin kalesi olarak bilinen 20 bin nüfuslu ilçe Ulus…” ifadesine dayandıran haber sitesine bu sufleyi kimin verdiği merak konusu oldu.

BARTINSTAR/ANKARA

Oda TV’de “Özel haber” logosuyla yayınlanan haber şöyle:

Geçmişinde CHP’nin kalesi olarak bilinen ve Küçük Moskova olarak anılan Bartın’ın Ulus ilçesi kabineye iki bakan birden verdi. Ulus’un sadece 20 bin nüfusu bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete yayımlanan atama kararlarına karara göre kabinede iki bakan değişti. Görevden af talebi kabul edilen Mehmet Özhaseki’den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına, Cumhurbaşkanı kararı ile Murat Kurum atandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili olarak görev yapan Kurum, ikinci kez bakanlık görevine getirilmiş oldu.

Bu kararın ardından kabinedeki Bartın-Uluslu bakan sayısı ikiye çıkmış oldu. Sadece 20 binlik nüfusa sahip olan Ulus’ta kabineye iki bakan verilmesi dikkat çekti.

 KÜÇÜK MOSKOVA

Bartın’ın Ulus ilçesi, 1980 öncesi CHP’nin kalesi olarak tanımlanan ve sol görüşlülerin fazla olduğu gerekçesiyle Küçük Moskova olarak anılıyordu. Değişen siyasi iklimin ve göçlerin ardından Ulus’u 10 yıldır AKP’li belediye yönetmekte.

1 Şubat 1971’de Bartın’ın Ulus ilçesinde doğan Yılmaz Tunç 2007’den 2023’e kadar 5 yasama dönemi boyunca Adalet ve Kalkınma Partisinden Bartın milletvekilliği yaptı. 2022-2023 yıllarında TBMM AKP Grup Başkanvekili olan Tunç, 2023 yılında 67. Türkiye Hükûmeti kabinesinde yer alarak Adalet Bakanı oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına atanan Murat Kurum ise Bartın Ulus ilçesinin damadı. Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum Bartın Uluslu. Murat Kurum da bir Bartın ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Enişteniz sayılırım, sizin bir evladınız olarak bir yakınınız olarak şehrin emrinde olduğumuzu ifade etmek isterim” demişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın ulusal medyaya hiç böyle haber olmamıştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir