Bartın’da Corona haberi nedeniyle iki gazeteci ifade verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’da bir doktorun Coronavirüs testinin pozitif çıktığına ilişkin ilk haberi yayınlayan Eybey Medya imtiyaz sahibi Mustafa Ahmet Oktay ile Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya’nın Emniyette ifadesi alındı.

Haber 09:40’ta Eren Sarıkaya imzasıyla internet sayfasından servis edildi. Bir saat sonra da Bartın Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele polisinin daveti üzerine Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne giden Ahmet Oktay ve Eren Sarıkaya’nın sanık olarak ifadesi alındı. İki gazeteci, Türk Ceza Kanununun 213. Maddesi, ‘Halk arasında korku ve panik yaratmak’ maddesiyle suçlandı.

Bakanlığın konuyla ilgili kesin talimatı olduğu, buna rağmen resmi kaynaklardan önce yapılan haber nedeniyle alınan ifade işlemi yaklaşık 5 saat sürdü. Daha sonra sağlık kontrolünden geçirilen Oktay ve Sarıkaya, Bartın Adliyesi’ne getirildi. Burada ifadeleri alınan Oktay ve Sarıkaya’nın suçlandığı madde TCK 213 şöyle:

“(1) Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır…”

74medya’nın ulaştığı Ahmet Oktay, olaya ilişkin “Haberi Yazı İşleri Müdürümüz Eren Sarıkaya yayına verdi. Ben ofis dışında olduğum için sonradan gördüm. Zaten kısa süre sonra Valilik de haberi doğruladı. Resmi kaynaklardan önce haber yapılmayacağına ilişkin bize bir tebligat yapılmadı. Emniyette 5 saate yakın kaldık. Sonra Savcıya ifademizi verdik. Gerisi başsavcılığın takdirinde” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da Corona haberi nedeniyle iki gazeteci ifade verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir