Bartın’ın o köylerine hala tankerle su taşınıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esenyurt, İmamlar, Kutlubeyyazıcılar köyü sakinlerinin 2002’den bu yana verdiği dramatik su mücadelesi dillere destan.

74MEDYA/YAŞAM

Bartın’ın hemen kıyısında, Bartın Üniversitesi’nin kurulduğu Kutlubeyyazıcılar,  bir adım arkasında yer alan Esenyurt köyü ile İmamlar Mahallesi’nin su mücadelesi  2002 yıllarına uzanıyor. O tarihten bu yana KÖYDES desteği ile su getirmek için 9 ihale yapılmış. Su yolları 9 kez kazılmış ve üstü kapatılmış. Ancak ne hikmetse musluklardan bir damla su akmamış.

Muhtarlar ile köylüler arasında yaşanan sorunlar da bu soruna hizmet etmiş. Mesela 7 yıl önce bölgenin muhtarı “Kimseden su parası alınmayacak” vaadinde bulunmuş. Ancak sonra para isteyince üç beş haneyle sorun yaşamış. Sonuçta koca bir ahali yıllardır susuzluk çilesi çekmiş, çekmeye de devam ediyor.

Hiç çalışmadan eskiyen su hatlarını yenilemek için yapılan ihalelerin sonuncusu bu yıl yeniden yapılacak. Aldığımız bilgilere göre KÖYDES önümüzdeki günlerde bölgenin su şebekesi için 10. kez ihaleye çıkacak. Vatandaşların tek dileği, bu kez musluklarından su akması.

Bu fotoğraflar, 74medya’nın whatshapp ihbar hattına düştü. Özel İdare’nin köylere hala tankerle su taşıdığını gösteriyor. Köylüler ise çareyi evlerine depo kurmakta bulmuşlar. Traktörlerle taşıdıkları suları depoya yükleyip su ihtiyaçlarını gideriyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’ın o köylerine hala tankerle su taşınıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir