BARÜ’den yükselen sessiz çığlık!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencileri Filistin ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine tepki göstermek amacıyla bir araya gelerek ‘Sessiz Yürüyüş’ gerçekleştirdi. “14 bin çocuğu öldürmek kendini savunmak değildir” pankartları taşındı. 

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Öğrenci Konseyi ile öğrenci topluluklarının organize ettiği yürüyüşe üniversitenin akademik ve idari insan kaynağı da destek verdi. BARÜ Kutlubey Yerleşkesi Eğitim Fakültesi önünde toplanan kalabalık, ellerinde Türk, Filistin ve Doğu Türkistan bayraklarıyla yaklaşık bir kilometre yürüdü.

Gölet alanında toplanan grup, ellerinde Türkçe ve İngilizce, “Bu Zulme Sessiz Kalma”, “Filistin ve Doğu Türkistan’da Yaşanan Katliamları Kınıyoruz!”, “Soykırıma Hayır!”, “İnsanlık Ölmesin!” ve “Nehirden Denize Özgür Filistin!” yazılı dövizler taşıdı.

Öğrenciler ayrıca İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarına tepki göstermek için ABD’de Filistin dayanışma gösterisi düzenleyen öğrenciler ve akademisyenlere de destek verdi.

Filistinli öğrencilerin de yer aldığı ‘Sessiz Yürüyüş’te açıklama yapan BARÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Faruk Çalap, “Bartın Üniversitesi öğrencileri olarak Doğu Türkistan ve Filistin’de yaşanan zulme karşı birlik oluyoruz. Bu coğrafyalarda yaşanan insanlık dışı zulmü kınıyor ve bu zulme karşı sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

İnsan haklarına saygı gösterilmesi için uluslararası toplumun acil adımlar atması gerektiğini de dile getiren Çalap, “Doğu Türkistan ve Filistin’deki insan hakları savunucularına yönelik baskılar sona erdirilmelidir. İfade özgürlüğünün garanti altına alınması için uluslararası toplum sözde değil, özde harekete geçmelidir” ifadelerini kullandı.

Yoğun bir kalabalık eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş İsrail sorununun bir sonucu olarak Filistin’de yaşanan savaşa ait 2 dakikalık ses kaydının dinlenmesinin ardından son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BARÜ’den yükselen sessiz çığlık!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir