Başsavcılık talep etti: Mal varlıklarını inceleyin

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulus Orman İşletme Müdürlüğü merkezli yürütülen davada Başsavcılık 3628 sayısı yasayı işaret etti, rapor istendiğini duyurdu. Söz konusu yasa mal bildirimi, rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleye ilişkin hükümler içeriyor.

Soruşturmaya ilişkin Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir imzasıyla yapılan bilgilendirme yazısında çarpıcı bir detay yer aldı. Açıklamada “Haklarında iddia bulunan tüm şüphelilere dair 3628 Sayılı yasa kapsamında araştırma ve rapor talep edildi” ifadesi yer aldı. Peki bu yasa ne anlama geliyor? Zira tutuklanan 6 zanlıdan birinin 75 dairesinin olduğu dilden dile söyleniyordu. 74medya o yasayı araştırdı. “MAL BİLDİRİMİNDE BULUNULMASI, RÜŞVET VE YOLSUZLUKLARLA MÜCADELE KANUNU” adında yapılan o yasa bakın neleri kapsıyor:

Kanun Numarası : 3628

Kabul Tarihi : 19.4.1990

* * * BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1 – Bu Kanunun amacı, rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele cümlesinden olarak; bu Kanunda sayılanların mal bildiriminde bulunmalarını, bildirimlerin yenilenmesini, mal edilmelerin denetimiyle, haksız mal edinme veya gerçeğe aykırı bildirimde bulunma halinde uygulanacak hükümleri, bu Kanunda belirlenen suçlarla bazı suçlardan dolayı kamu görevlileri ve suç ortakları hakkında takip ve muhakeme usulünü düzenlemektir.

İKİNCİ BÖLÜM Mal Bildirimleri Bildirimlerin konusu Madde 5 – Bu Kanun kapsamına giren görevlilerin kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait bulunan taşınmaz malları ile görevliye yapılan aylık net ödemenin, ödeme yapılmayan görevlilerin ise, 1 inci derece Devlet Memurlarına yapılan aylık net ödemenin beş katından fazla tutarındaki her biri için ayrı olmak üzere, para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları, borçları ve sebepleri mal bildiriminin konusunu teşkil eder.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Bu Kanunda Yazılı Suçlar ile Bazı Suçlardan Dolayı Soruşturma Usulü Soruşturma Madde 17 – (Değişik birinci fıkra: 12/12/2003-5020/12 md.) Bu Kanunda ve 18.6.1999 tarihli ve 4389 sayılı Bankalar Kanununda yazılı suçlarla, irtikâp, rüşvet, basit ve nitelikli zimmet, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştır- 7137 ma, Devlet sırlarının açıklanması veya açıklanmasına sebebiyet verme suçlarından veya bu suçlara iştirak etmekten sanık olanlar hakkında 2.12.1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanmaz.

DOSYA KAPSAMINDA 6 ZANLI TUTUKLU YARGILANIYOR

Soruşturma kapsamında geçen hafta yapılan ilk duruşmada Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa D., Ulus Orman İşletme Şefi Çağrı Reşat Ö., Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli orman muhafaza memuru Muharrem Ö. ile orman kesim müteahhitleri Hasan A., Musa U. ve Hüseyin T. ‘orman kaçakçılığı’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başsavcılık talep etti: Mal varlıklarını inceleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir