Çekiciler yaza hazırlanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Ağaç işleme denilince ilk akla gelen Çekiciler Çarşısı yeni sezona hazırlanıyor. 300 yıllık tarihi geçmişiyle Anadolu’nun en güzel çarşılarından olan Çekiciler hakettiği ilgili görmek istiyor.

Sanal dünyada üç beş kelimelik tanıtımlarla geçiştirilen Amasra Çekiciler Çarşısı, 2018’e ilişkin hazırlıklarına devam ediyor. Yüzyıllardır süren geleneği sürdürmek için ahşapları özenle işleyen Çekici ustaları, yeni ve renkli ürünlerle sezondan oldukça umutlu.

Çekicilik, bir ahşap oymacılığı süsleme sanatı. Özellikle Amasra`da, bölgede yetişen ağaçlardan elverişli olanların el tezgâhlarında oyulması, işlenmesi ile küçük ev ve hediyelik eşya yapılıyor. Zanaatkârların toplandığı Çekiciler Çarşısı Amasra’nın en çok ziyaret edilen önemli merkezlerinden biri.

Tarihi, 17.yy’a dayanan ağaç oymacılığı, Amasra ve köylerinde hala sürdürülen meşekkatli bir meslek. Amasra Çekiciler Sokağı’nda ıhlamur, şimşir, dişbudak, ceviz, kiraz ve kızılağaç gibi ağaçlar kullanılarak yapılan eserler, ayetler, güzel sözler yazılı levhalar, resim ve resimlikler, çerez takımları, isimlik, anahtarlık, kuş ve hayvan figürleri vb. eşyalar yerli ve yabancı turistlere sunuluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çekiciler yaza hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir