Çinli firmalara mektup davası başladı! Hattat, Recai Çakır’dan 1 milyon istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Bartın Platformu adına Çinli firmalara yazdığı mektupta Hattat Holding’i “güvenilmez şirket” diyerek şikayet eden Recai Başkan, mahkemede “Ben ilçemizi kirletecek ve hukuksuz yatırıma karşı çıktım. Türk ulusunu aşağılamam mümkün değil” dedi. Dava ertelendi.

BARTINSTAR/İSTANBUL

Amasra Belediyesi görevlileri ve CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin’in de aralarında bulunduğu grup, İstanbul’da başlayacak dava için dün akşam yola çıktı. Bartın Platformu sayfasından “Amasra-Bartın halkını 1 milyonluk tazminat davasıyla korkutmaya çalışan termikçi Hattat’a daha öncekilerde olduğu gibi bu sefer de dersini vermek için duruşmaya gidiyoruz” duyurusu yapıldı. Sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi önünde toplanan grup, Hattat Holdinge karşı “Değil milyon, kuruş alamazsın” pankartı ile fotoğraf verdi.

bartinstar

Amasra’da kurulmak istenen termik santral girişimi yargıya takılan Hattat Holding’in; Başkan Recai Çakır’ın yaptığı basın açıklamaları ve Çinli firmalara yazdığı mektup nedeniyle 1 milyon liralık tazminat davası açmıştı. Davanın ilk duruşmasına Başkan Çakır, avukatları ve davacı taraf vekilleri katıldı. Recai Çakır’ın avukatları, davanın hem belediyenin tüzel kişiliği hem de başkanın şahsına karşı açıldığını, bu durumun hukuken kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başkan Recai Çakır da Çinli firmalara yazdığı mektup nedeniyle “Türk Ulusunu aşağılama” iddialarına “Türk Ulusunu aşağılamam mümkün değil. Ben işçi haklarını yok sayan ve turizmle öne çıkan ilçemizi kirletecek bir hukuksuz yatırıma karşı çıktım” ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı, söz konusu mektubun bilirkişiye gönderilmesi ve dosyada eksik olan basın açıklamalarının getirilmesi için davayı 1 Mayıs 2022’ye erteledi.

xxx

Çinli firmaları yazılan mektup, Bartın basınına yansımıştı. Tekzip edilmeyen o mektupta özetle şu ifadeler kullanılmıştı:

“…Sizin, partner olmayı planlıyor olabileceğiniz Hattat Holding, daha önce finans bulabilmek için pek çok yabancı bankaya ve finans kuruluşuna başvurmuştur. Farklı zamanlarda yaklaşık 10 farklı şirketi ortakları olarak tanıtmalarına rağmen bu şirketlerin hiç biriyle ortak olamamışlardı. 15 yıldır, Amasra B Sahası’nda kömür çıkaramamış olmalarının sebebi de budur. Aynı zamanda işgücü piyasasında maden kuyularını kazarken işçileri iş sağlığı ve güvenliğinden mahrum ettiği, işçilerin hak ettiği çift ücreti aylarca ödemeye karşı koydukları, tek seferde yüzlerce işçiyi kovmaktan çekinmedikleri, kovdukları işçilerin tazminatlarını geç ödedikleri veya hiç ödemedikleri için çalıştırdıkları işçilerin ve yerel halkın güçlü tepkileriyle birlikte güvenilmez bir şirket olarak biliniyorlar. Yerel halk, Hattat Holding’in kömür çıkaracağına inanmıyor ve Amasra B sahasının devlet tarafından işletilmek üzere geri alınmasını istiyor. Bu sebeplerden ötürü bu güvenilmez şirketle bir ortaklık kurmadan önce, biz size, yerel halkın bu şirkete karşı tepkilerini araştırmanızı, şirketin uzun vadeli finansal problemlerini ve yapmayı planladıkları enerji santraliyle ilgili daha önceki yönetimsel ve adli kararları sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çinli firmalara mektup davası başladı! Hattat, Recai Çakır’dan 1 milyon istiyor
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir