AK PARTİ TUNÇ VE ARSLAN’LA DEVAM DEDİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

*24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimleri için AK Parti, sürenin bitimine 1 saat kala listesini YSK’ya sundu. Erdoğan, 18 aday adayından finale kalan 6 isim arasında tercih yaptı. Ve 4. Dönem olmasına rağmen Yılmaz Tunç’u yine 1. sıradan aday gösterdi. İkinci sıra ise eski İl Başkanı Yaşar Arslan’ın oldu.

*2007 seçimlerinden bu yana Bartın’ı AK Parti Milletvekili olarak TBMM’de temsil eden Yılmaz Tunç, annesi Behiye Tunç için şöyle yazmıştı: Ana başa tâc imiş. Her derde ilâc imiş. Bir evlat pîr olsa da. Anaya muhtâc imiş …

*31 yıldır aktif siyasetin içinde olan, AK Parti’nin değişik kademelerinde yer alan Yaşar Arslan ise 2009 yılında AK Parti il başkanlığına seçildiğinde “Zerre kadar aklımdan geçmeyen bu görev bize nasip oldu” diyecekti.

*********

ESKİ DÖNEMDEN SADECE 167 VEKİL LİSTEYE GİREBİLDİ

AK Parti’nin YSK’ya sunduğu listede adayların 126’sını kadınlar oluşturdu. Milletvekili adaylarının yaş ortalaması 44 olurken, 25 yaşın altında 57 adaya listelerde yer verildi. Listelerde 26. dönemden 167 milletvekili adayı tekrar yer buldu. Yılmaz Tunç, o isimlerin arasında yer almayı başardı. 2007’den bu yana Bartın’ı TBMM’de temsil eden Avukat Yılmaz Tunç’un 4. dönem milletvekili adaylığı onay aldı. AK Parti’nin en genç milletvekili adayı Kocaeli 11. sıradan aday gösterilen 18 yaşındaki Elif Nur Bayram oldu. Toplam engelli milletvekili aday sayısı ise 8 oldu. Milletvekili adaylarının 466 da evli.

EMİN ÖZKAN’DAN GENEL MERKEZE SİTEM

AK Parti kurulduğu 2001 seçimlerinden bu yana tüm seçimlerde Bartın’dan milletvekili çıkardı. 2002’deki genel seçimde Bartın’ı 2-0 kazanan iktidar partisi, sonraki seçimlerin tamamında en yüksek oyu olmasına karşın 2 vekilliği CHP ile paylaştı. AK Parti’nin aday adayları, büyük umutla sabaha kadar genel merkezden gelecek telefonu bekledi. Karar bazı aday adayları arasında hayal kırıklığına neden oldu. Listelerin açıklanması ardından aday adayı Emin Özkan, sosyal medya hesabından “3 dönem 3 dönem deyip sonrada böyle sonuç. Ne diyelim rabbim hakkımızda hayırlısını versin. Destek veren dua eden herkese kalbi şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle sitemini belli etti.

AK Parti’nin aday adayları listesi şöyleydi: Yılmaz Tunç, Ali Özer, Ahmet Adıyaman, Ahmet Bensiz, Aydın Ulukaya, Emin Özkan, Fahri Ustaoğlu, Hüseyin Manav, Mehmet Asım Kulak, Mehmet Yılmaz, Muhammet Köse, Murat Yıldırım, Musa Gürüz, Mustafa Yelkenci, Müjdat Gür, Nurzen Çağdaş, Yasemin Dora Kurtkaya, Yaşar Arslan.

ADAYLARI TANIYALIM

YILMAZ TUNÇ: 1998’DE AVUKATLIK MESLEĞİNE BAŞLADI

47 yaşındaki Yılmaz Tunç, Ulus’un Ulukaya Köyünde doğdu. Çocukluğu ve gençliği Babası Ali Rıza Bey’in öğretmenlik yaptığı Ulus ilçesinin çeşitli köylerinde geçti. Babası emekli öğretmen, annesi Behiye Hanım ise ev hanımı. Üniversite mezunu olan Tunç, uvukat. Evli, Ayşe Sena ve Mustafa Furkan adında iki çocuk babası.

1982 yılında İlköğrenimini Ulus ilçesinin Ulukaya Köyü ilkokulunda tamamladı, 1988 yılında Kastamonu Göl Öğretmen Lisesinden mezun oldu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Aynı fakültede Mali Hukuk Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bankacılık Kanuna Aykırı Eylemler, Vergi Hukukuna İlişkin Suçlar, Ödeme Gücüne Göre Vergileme, Vergi Yargısı, Ekonomik Suçlar Konularında araştırmalarda bulundu.

1996 yılında Avukatlık Stajını tamamladı. 1998 yılında kısa dönem Askerlik vazifesini Ege Deniz Bölge K.lığında gerçekleştirdi. 1999 yılında Noterlik Belgesi aldı. 1998 yılında Pendik’te Tunç Hukuk Bürosunu kurarak Kardeşi ve 3 avukat arkadaşı ile birlikte Serbest Avukat olarak çalışmaya başladı. 11 yıllık Avukatlık süresince İstanbul Barosu CMK Servisinde görev aldı. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Tazminat davaları alanlarındaki davalarla yakından ilgilendi.

SİYASETE 1998’DE FAZİLET PARTİSİ’YLE BAŞLADI

1998-2001 arası Fazilet Partisi İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 1999-2004 arası Pendik Belediye Meclis Üyeliği yaptı. 2001-2003 arası AK Parti Pendik Kurucu İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 2003-2006 arası 1. Olağan İlçe Kongresinde yeniden İlçe Başkanlığına seçildi. 2006-2007 arası 2. Olağan İlçe Kongresinde tekrar İlçe Başkanlığına seçildi. 08.05.2007 tarihinde Milletvekili aday adaylığı nedeniyle 6 yıl sürdürdüğü İlçe Başkanlığı görevinden ayrıldı.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde Bartın Milletvekili Seçildi. O tarihten bu yana Meclis’te Bartın’da önemli çalışmaların altına imza attı. Sosyal medyayı sık kullanan isimler arasında yer alan Yılmaz Tunç, bir Anneler Günü’nde “Ana başa tâc imiş. Her derde ilâc imiş. Bir evlat pîr olsa da. Anaya muhtâc imiş …” şiiri ve “Bizleri yetiştiren, bu günlere ulaştıran Sevgiyi, merhameti ve şefkati en çok kendilerinden gördüğümüz annelerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Tüm annelerimize sağlık ve huzur dolu ömürler diliyorum” mesajını paylaştı.

YAŞAR ARSLAN: AKLIMDAN ZERRE KADAR GEÇMİYORDU,
GÖREV BİZE NASİP OLDU

AK Parti’nin ikinci sıra adayı Yaşar Arslan 01.09.1964 tarihinde Kumluca Kirsinler Köyü’nde doğdu. İlkokulu aynı yerde 1975 yılında bitirdi. Daha sonra babasının işi dolayısıyla Almanya’ya gitti ve bu ülkede 2,5 yıl kaldı. Yurt dışı döndükten sonra 1977 yılında Bartın’a yerleşti. Orta öğrenimimi Bartın Lisesi’nde, lise tahsilini Ticaret Lisesi’nde tamamladı. Yüksekokul öğrenimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1990 yılında tamamladı. Evli ve 4 çocuk babası. Kuyumculuk ve inşaat sektörlerinde faaliyetleri var.

Siyasete 1987 yılında başlayan Yaşar Arslan’ın AK Parti yılları 2009’a uzanıyor. 1 yıl il sekreterliği, ardından teşkilat başkanlığı yapan Yaşar Arslan, daha sonrasını şöyle anlatıyor: Zerre kadar aklımızdan geçmeyen bu görevler bize nasip oldu. Bartın’da tüm teşkilatlarımızın temayülü sonucunda da 9 Şubat 2011’de bugünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın atamasıyla il başkanlığına getirildim…”

Atamayla geldiği görevde 14 ay sonra yapılan kongre ile il başkanı seçilen Yaşar Arslan, 6 yıllık görevini Hüseyin Manav’a devretti. Yaşar Arslan, aday adaylığı sürecinde ise “Bartınımızı daha da büyütmek için göreve talip olduk” ifadelerini kullanmıştı.

İŞTE BÖLGE İLLERİNİN AK PARTİ ADAYLARI

 ZONGULDAK

POLAT TÜRKMEN
AHMET ÇOLAKOĞLU
HAMDİ UÇAR
ZÜLEYHA ARIMAN
BURHAN ONUK

 KARABÜK

CUMHUR ÜNAL
NİYAZİ GÜNEŞ
TUĞBA YEĞİN

 KASTAMONU

HAKKI KÖYLÜ
METİN ÇELİK
MURAT DEMİR

DÜZCE

FAHRİ ÇAKIR
AYŞE KEŞİR
NUMAN ÇABUK

SİNOP

NAZIM MAVİŞ
AYHAN ERGÜN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AK PARTİ TUNÇ VE ARSLAN’LA DEVAM DEDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir