Hıfzıssıhha’dan yeni kararlar; oteller, pazarcılar ve meslek odaları…

Tüm dernek ve vakıfların genel kurulları Mart’a kadar ertelendi. Pazarcı esnafı, yasaktan 1 saat önce yola çıkabilecek. Oteller dışarıya paket servisi yapamayacak.

BARTINSTAR/SAĞLIK

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yeni alınan yeni kararları ilan etti:

1- Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, sivil toplum kuruluşları (dernekler, vakıflar vb.), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (odalar, borsalar, barolar vb.) ile üst kuruluşları (federasyon, konfederasyon vb.), birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul, geniş katılımlı toplantı, vb. etkinlikler 01.03.2021 tarihine kadar ertelendi.

2- Bartın genelindeki pazar yerlerinin sadece 10:00–20:00 saatleri arasında faaliyet göstermelerine” karar verilmişti. Pazar yerlerine pazarcıların mal yükleme/boşaltma, tezgâh açma ve düzenleme işleri ile sınırlı olarak ve alışveriş yapılmaması kaydı ile sabah saat 09.00’dan itibaren girebilmelerine, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonlarında ise pazarcıların sadece pazar yerlerine ulaşım ve nakil amacıyla sabah saat 09.00’dan itibaren sokağa çıkabilmesine izin verildi.

3- İl genelinde faaliyetlerine devam eden otel ve konaklama tesislerinin restoran, kafe, bar gibi müştemilatlarından sadece konaklama amacıyla tesiste bulunan müşterilerin faydalanmasına, konaklayan müşterilerin haricinde dışardan müşteri kabul eden bu tesisler ve yöneticileri hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari, TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca adli işlemlerin yapılmasına” karar verilmişti. Bu karara ilave olarak İlimiz genelindeki otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarının yasaklanmasına, otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarındaki müzik yayınının (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil)  en geç saat 22.00’de sonlandırılmasına karar verildi.

4- Özel veya resmi her türlü konaklama tesisinde konaklama yapan müşterilerin bildirildiği kolluk birimlerince yapılacak denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilmesi istendi.

5- İl genelinde yüz yüze eğitime devam eden resmi anaokulu ve ana sınıflarındaki çocukların tamamına ulaşabilmek amacıyla, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından her türlü önlemin alınması ve en uygun eğitim yöntemlerinin belirlenmesi şartıyla, taşıma merkezi okullar ve yatılı bölge ortaokulları bünyesindeki ana sınıfları ile köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında da (özel okullar hariç) yüz yüze eğitime 04.01.2021 tarihine kadar ara verilmesine, bu kurumlardaki eğitimlere uzaktan eğitim yoluyla devam edilmesine, il ve ilçe merkezlerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında ise yüz yüze eğitime devam edilmesine karar verildi.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
93.418.283

VAKA

51.536.442

İYİLEŞME

2.000.905

ÖLÜM

41.881.841

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.