Hıfzıssıhha’dan yeni kararlar; oteller, pazarcılar ve meslek odaları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dernek ve vakıfların genel kurulları Mart’a kadar ertelendi. Pazarcı esnafı, yasaktan 1 saat önce yola çıkabilecek. Oteller dışarıya paket servisi yapamayacak.

BARTINSTAR/SAĞLIK

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yeni alınan yeni kararları ilan etti:

1- Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, sivil toplum kuruluşları (dernekler, vakıflar vb.), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (odalar, borsalar, barolar vb.) ile üst kuruluşları (federasyon, konfederasyon vb.), birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul, geniş katılımlı toplantı, vb. etkinlikler 01.03.2021 tarihine kadar ertelendi.

2- Bartın genelindeki pazar yerlerinin sadece 10:00–20:00 saatleri arasında faaliyet göstermelerine” karar verilmişti. Pazar yerlerine pazarcıların mal yükleme/boşaltma, tezgâh açma ve düzenleme işleri ile sınırlı olarak ve alışveriş yapılmaması kaydı ile sabah saat 09.00’dan itibaren girebilmelerine, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonlarında ise pazarcıların sadece pazar yerlerine ulaşım ve nakil amacıyla sabah saat 09.00’dan itibaren sokağa çıkabilmesine izin verildi.

3- İl genelinde faaliyetlerine devam eden otel ve konaklama tesislerinin restoran, kafe, bar gibi müştemilatlarından sadece konaklama amacıyla tesiste bulunan müşterilerin faydalanmasına, konaklayan müşterilerin haricinde dışardan müşteri kabul eden bu tesisler ve yöneticileri hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari, TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca adli işlemlerin yapılmasına” karar verilmişti. Bu karara ilave olarak İlimiz genelindeki otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarının yasaklanmasına, otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarındaki müzik yayınının (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil)  en geç saat 22.00’de sonlandırılmasına karar verildi.

4- Özel veya resmi her türlü konaklama tesisinde konaklama yapan müşterilerin bildirildiği kolluk birimlerince yapılacak denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilmesi istendi.

5- İl genelinde yüz yüze eğitime devam eden resmi anaokulu ve ana sınıflarındaki çocukların tamamına ulaşabilmek amacıyla, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından her türlü önlemin alınması ve en uygun eğitim yöntemlerinin belirlenmesi şartıyla, taşıma merkezi okullar ve yatılı bölge ortaokulları bünyesindeki ana sınıfları ile köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında da (özel okullar hariç) yüz yüze eğitime 04.01.2021 tarihine kadar ara verilmesine, bu kurumlardaki eğitimlere uzaktan eğitim yoluyla devam edilmesine, il ve ilçe merkezlerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında ise yüz yüze eğitime devam edilmesine karar verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hıfzıssıhha’dan yeni kararlar; oteller, pazarcılar ve meslek odaları…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir