İSRAİL ZULMÜ BARTIN’DA PROTESTO EDİLDİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Bartın İl Başkanlığı’nın Arap Cami önünde düzenlediği eylemde “Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Haksızlığa, hukuksuzluğa ve işgale karşı susmayacağız” açıklaması okundu.

ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasına tepki olarak 30 Mart’tan bu yana gösteri yapanların üzerine kurşun yağdırıp katliam yapan İsrail’e Türkiye genelinde öfke büyüyor. AK Parti Bartın İl Başkanlığı da “ABD sözde elçiliğini açıyor, Siyonistler bütün Kudüs’ü işgale hazırlanıyor. İşgale karşı ses ver” başlığı altında Bartın’da protesto eylemi gerçekleştirdi.

Arap Camii önünde toplanan kalabalık, 55 Filistinliyi katleden, 2 bin 500 sivili de yaralayan İsrail zulmünü protesto etti. Katliam sonrası milli yas ilan edilmesi nedeniyle Bartın’da bayraklar yarıya indirildi. Siyasilerin yanı sıra vatandaşların ve kadınların ellerinde pankartlarla eyleme destek verdiği gözlendi.

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, okuduğu basın bildirisinde “Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Haksızlığa, hukuksuzluğa ve işgale karşı susmayacağız. ABD ve İsrail’in, barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını lanetliyoruz” ifadelerini kullandı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir.

Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.

İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.”

Ankara’nın İsrail ve ABD büyükelçilerini tepki olarak geri çağırması ardından dün yeni bir adım dana atıldı. İsrail’in Ankara Büyükelçisi’ne “Türkiye’yi terk et mesajı verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İSRAİL ZULMÜ BARTIN’DA PROTESTO EDİLDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir