İşte seçimin kazananları ve kaybedenleri…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adaylar, sözler, vaatler… Tarihi seçime saatler kala Türkiye seçmeni kararını verdi, oy saatini beklemeye başladı. Adaylar heyecanlı, seçmen daha da heyecanlı. Çıkan sonuç şimdiden ülkemize hayırlı olsun…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Nisan 2018 tarihinde açıkladığı erken seçim kararı üzerinden iki ay geçti. Sürpriz sayılabilecek açıklama ardından partilerin il örgütlerinde baş döndüren bir trafik yaşandı.
Aday adaylığı süreci, kesin aday listelerinin açıklanmasıyla yerini meydanlara bıraktı. AK Parti’de aday adaylığı sürecinde umduğunu bulamayan pek çok isim bir daha ortalarda görünmedi!

Onlar için siyaset “ben varsam” şeklinde vücut buluyor belli ki…

Araya ramazan da girince siyaset etmenin dili de şekli de değişti. Herkes gerçekten çok çalıştı. Her seçmenin ayağına gidildi, bırakın düğün törenlerini, nişan ve doğum günü partileri bile kaçırılmadı.

Yarış bu; sadece iki aday Meclis’e gidecek Bartın’dan.

Partilerin tek başlarına yaptıkları kampanyalar kadar, ittifaklar önemli olacak. Yani tek başınıza iyi performans göstermek yetmeyebilir.

Bartın’da sandık sayısı, nüfusla birlikte arttı. 534 sandık sayısı, 555’e yükseldi. Seçmen sayısı ise 146 bin 888 olarak açıklandı.

Sandık:                 Seçmen:

MERKEZ:             371                        112331

ULUS:                  100                         17763

AMASRA:              50                         11459

KURUCAŞİLE:      34                           5335

TOPLAM:              555                      146888

 

Şimdi gelelim seçimin kazanan ve kaybedenlerine;

Kapı kapı gezerek herkesle el sıkışan, selam veren, selam alan, iftar sofralarında halkla iç içe oruç açan, samimiyetini gösterebilen, inandığı doğrultuda gönülden siyaset edenler galiptir bu yolda.

Özgüveni eksik, değil sokakta kendi partisi içinde bile inancını ve inandırıcılığını sahaya yansıtamayan, vatandaşla kucaklaşamayan, toplumun her kesimine dokunamayan, tepeden bakan anlayış ise mağluptur.

Vatandaşla konuşurken televizyonlardan duydukları yarım yamalak istismar siyasetiyle halkın ayağına gidenler mağluptur, içinde Bartın geçen cümleler kurabilen, sokağını, doğasını, köyünü, kasabasını konuşabilenler galip.

En yüksek oy potansiyellerinden birine sahip Kozcağız, seçimin odak noktalarından biriydi. Bir takım polemikler, adaylar arasında ciddi rahatsızlıklara yol açtı. Kozcağız’da gönüller yapabilenler galiptir, ardında kırgınlıklar bırakan ya da halkın gönül sofrasına oturamayanlar mağlup.

Halkın tercihlerini “koyun” diye yargılayanlar mağluptur, o tercihleri önemseyerek vicdanlara hitap edebilenler galip…

Seçim sürecinde iki büyük miting düzenlendi Bartın’da. O mitingleri tertipleyenler galiptir, genel başkanıyla birlikte büyük kalabalık toplayamayanlar mağlup.

“Bartınspor’u neden konuşmuyorsunuz?” diye sorduk. Ses veren çıkmadı. Herkes desteklediğini düşünüyordu. Oysa; “teknik heyetin seçeceği bir ya da futbolcunun maliyetini biz sağlarız” gibi bir fikir üretebilen parti ya da aday galipti, bu konuda herkes malup…

Velhasıl; kampanyasında galipleri fazla olan, seçimin de kazananı olacaktır.

Unutmadan… Bu süreçte bazı isimler kaybetse bile kazanmıştır, gelecekte göreceksiniz…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşte seçimin kazananları ve kaybedenleri…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir