BAKANLIK DEMİR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir… Günlerdir ulusal basının manşetlerinde. CHP’li Yalçınkaya ikidir Meclis’te görevden alınması için yeri göğü inletiyor. CHP Bartın örgütü hakkında dava bile açtı. Twitter’da en çok tartışılan isim. Nedeni ise “iftira” dese de söylediği iddia edilen sözler. Gelişmeler ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Müdür Demir hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. 27 Mar 2018

Ne Afrin harekatı ne dövizdeki dalgalanma… Türkiye’nin bu günlerdeki en önemli ismi, hiç kuşkusuz Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir… Meclis’i, sosyal medyayı, ulusal basını geçtik çıplak eylemleri ile ünlü Femen grubunun protestosuna bile konu olan Yaşar Demir, Hürriyet, Cumhuriyet, Sözcü, Birgün gibi gazetelerin manşetlerinden hiç düşmüyor. TV’lerde haber oluyor. Hakkında hakarete varan binlerce tweet atılıyor. Müdür “iftira” diyor ama açıklamalarına kimse bakmıyor. 74medya, en başından Yaşar Demir tartışmasını merceğe aldı, işte yaşananlar:

ULUS’TAKİ TOPLANTIYLA BAŞLADI

Tarih 21 Şubat 2018… Ulus ilçesindeki imam hatip lisesinin toplantı salonunda, İlçe Müftülüğü aylık imamlar toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Ulus Müftüsü Murat Okuyar, Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok ve Ulus İmam Hatip Lisesi Müdürü Adem Aslan katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in, “Beni ziyarete gelen bir arkadaşım, ‘Bizler Köy Enstitüsü mezunları öğretmenler olarak köylerde dinimize hakaret ettik, eğer 120 bin cami kadrosu bizim elimizde olsaydı kendi iktidarımızı kurardık’ dedi. Bizim elimizde 120 bin cami kadrosu var ama bu imkânlar Atatürkçülerin elinde olsaydı eli silahlı terörist yetiştirirlerdi” ifadelerini kullandığı iddia edildi. Bu sözler “Atatürk düşmanı” olarak ilan edilmesine neden oldu.

ORTALIĞI KARIŞTIRAN İDDİA: SİNİRLENİYORUM

Demir’in ayrıca, okulları ziyaret ettiğinde başı açık öğrencileri gördüğünde sinirlendiğini ve bu öğrencilerin başlarının kapatılması konusunda okul müdürlerini fırçaladığını söylediği, 4-6 yaş gurubu çocukların Kur’an kurslarında yetiştirilmesi ve örgütlendirilmesi gerektiğinden bahsettiği öne sürüldü. İddialar virüs gibi sosyal medyada hızla yayıldı.

CHP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

CHP Bartın İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, söz konusu iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Erkan, suç duyurusunda ‘toplantı tutanakları ve kamera kayıtlarının’ incelenmesini talep ederek Demir’in ‘alenen hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ve görevi ihmal’ suçlarını işlediğini iddia etti.

CHP’Lİ VEKİL MECLİS’E TAŞIDI

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya da konuyu Meclis gündemine taşıyarak Demir hakkında soruşturma açılmasını, derhal görevden alınmasını talep etti. Yalçınkaya, Bartın Valiliği tarafından Ulus’taki toplantının ses ve görüntü kayıtlarına ilişkin inceleme yapılması halinde gerçeklerin ortaya çıkacağını, böylece soruşturmanın daha sağlıklı sürdürüleceğini ve sonuçlandırılacağını vurguladı.

SÖYLENENLERİ YALANLADI AMA SOSYAL MEDYADA HAKARETLER SÜRÜYOR 

İddiaların gerçek olmadığını belirten Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir ise “Ben kesinlikle bu tarz cümleler kullanmadım. Kesinlikle yalandır. O toplantıda bir sürü protokol üyeleri vardı. Böyle bir konuşma ne oldu ne de iması bile yapılmadı. Ayrıca ben de basından öğrendim, çok şaşırdım. Hakkında ayrıca soruşturma başlatılmış, onu bile basından öğrendim. Bana ulaşan bir şey olmadı. Tekraren söylüyorum. İddialar kesinlikle yalandır” açıklaması yaptı. Ancak sosyal medyada iddialar çoktan ortalığa saçılmıştı bile…

AK PARTİ’DEN İLK TEPKİ KALAYCI’DAN GELDİ

Konu bu kadar çok konuşulunca haberciler AK Parti’nin peşine düştü. Acaba onlar ne diyecekti. AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, konuyla ilgili sorular üzerine “Yargıya taşınmış konu hakkında konuşmamız doğru olmaz. Ama konu Bartın gündemini hatta ülke gündemini çokça meşgul etti. Milli Eğitim Müdürümüz de böyle bir şeyin asla olamayacağını, iftira olduğunu belirtiyor. Türkiye demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla en doğru kararı yargı verecektir” dedi.

“BUNLAR ESKİ TÜRKİYE’DE KALDI”

Giyim-kuşamından dolayı herhangi bir vatandaşa yapılacak en küçük olumsuzluk karşısında kendilerinin duracaklarını kaydeden Kalaycı, “Bizler 28 Şubat sürecinde başörtülü kızlarımıza ‘Kara Fatma’ yakıştırması yapan zihniyetin karşısında nasıl dimdik durduysak, bugün de başı açık kızlarımıza veya düşüncesinden, inancından giyim-kuşamından dolayı herhangi bir vatandaşımıza yapılacak en küçük olumsuzluk karşısında biz dururuz. Türkiye, AK Parti iktidarıyla beraber o defterleri çoktan kapatmıştır. Bizler özgür ülkenin, özgür vatandaşlarıyız. Bu gibi tartışmalar eski Türkiye’de kalmıştır, yeni Türkiye’de yoktur” şeklinde konuştu.

YALÇINKAYA SORU ÖNERGESİ VERDİ İSTİFA İSTEDİ

Bu tartışmalar küllenmeden Yaşar Demir adı bir kez daha Meclis kürsüsünden gündeme damgasını vurdu. Bartın Milletvekili Yalçınkaya’nın, önceki gün Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle sunduğu yeni soru önergesinin gündemi yine Yaşar Demir’di. Hürriyet ve Birgün gibi gazetelere ve sosyal medyaya manşet olan haberler “Bu kez Atatürk posterini silmiş” başlıkları ile yayınlandı, İşte Hürriyet’te yayınlanan o haber:

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde yer alan bilgilere göre;

18 Mart Şehitler Günü Anma Programı hazırlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bartın İl Müdürlüğü, kentte bulunan diğer müdürlüklere yapılacak işlemlere ilişkin resmi yazı gönderdi. Yazıda, “18 Mart 2018 Pazar günü saat 07:00’den itibaren resmi daire, askeri birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrakları ve Atatürk Posterleriyle donatılacak, Bayrakların temiz, ütülü Bayrak Kanunu ve Tüzüğüne uygun olması sağlanacaktır” ifadesine yer verildi. Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Demir ise bu yazıya istinaden tüm okul ve kurum müdürlüklerine gönderdiği yazısında kurumların ve okulların “Atatürk’ün Posteriyle donatılması” hükmünü yok saydı. Uygulama Bartın’da tepkiye neden olurken, CHP’li Yalçınkaya konuyu Meclis gündemine taşıdı. Yalçınkaya önergesinde, “Bu bürokrat, resimlerini okullara astırmamak suretiyle Ulu Önder’e en hafif tabiriyle saygısızlık yapabilme cüret ve gücünü nereden almaktadır” dedi.

Tüm bu gelişmeler ardından yeni gelişme dün yaşandı.

BAKAN YILMAZ: SORUŞTURMA AÇTIK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir hakkında soruşturma açtıklarını duyurdu. TRT Haber’de bir programa konuk olan Bakan Yılmaz, “Toplumun ortak değerlerini ne birbiri ile çatıştırırız ne de birbirleri ile yarıştırırız” ifadesini kullandı. Bakan Yılmaz, “Bartın İl Milli Eğitim Müdürü hakkında soruşturma açtık, soruşturmanın neticesini bekliyoruz, soruşturmanın gereği yapılacak, toplumun tamamını kucaklamayan kişilerin bizimle eğitim yolunda yürümeleri mümkün değildir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BAKANLIK DEMİR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir