Kapısuyu Plajı ihalesi iptal edildi! İşte gerekçesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurucaşile’nin Kapısuyu Plajı’nın 10 yıllığına kiralanmasıyla ilgili geçen hafta yapılan ihale iptal edildi. 

BARTINSTAR/ÖZEL HABER

Bartın’ın en güzel plajlarından olan Kurucaşile’nin Kapısuyu Köyü’nde bulunan plajın kiralanmasıyla ilgili 19 Haziran’da yapılan ihaleyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kurucaşile Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Komisyonu tarafından yapılan ihalede kamuya açık plajın 13 bin 195 m2’lik bölümü, 10 yıllığına kiralanmıştı. 150 bin TL’den başlayan ihaleye 2 firma girmiş, Can Özsoy’un sahibi olduğu Özsoy İnşaat Turizm Ticaret Anonim Şirketi yıllık 250 bin TL kiralama bedeli ile ihaleyi kazanmıştı.

ŞARTNAME YENİDEN YAZILACAK, İHALE YENİDEN YAPILACAK

Ancak ihale ardından kiralama yönetmeliğine aykırı hareket edildiği gerekçesi ile ihaleye itiraz edilmişti. 5 maddelik itiraz dilekçesini inceleyen ihale komisyonu, Kapısuyu Plajı ihalesini iptal etti. Yöre halkının yoğun itirazlarına neden olan ihaleyle ilgili şartnamenin yeniden yazılmasına karar verildi. Yeni şartnamenin yöre halkının itirazları göz önünde bulundurularak yeniden hazırlanacağı bildirildi. Yeni şartnamenin hazırlanması ardından ihale yeniden yapılacak.

İŞTE İHALEYE YAPILAN İTİRAZ DİLEKÇESİNDEKİ HUSUSLAR:

Edindiğimiz bilgilere göre ihalenin şartnamesinde bazı hususların eksik olduğu tespit edildi. Kurucaşile Kaymakamlığı’na verilen itiraz dilekçesinde şu hususlara dikkat çekilmişti:

İlgi: Kapısuyu Köyü Sahil Alanı İşletme İhale İlan ve Şartnamesi.

Başkanlığınızca yayınlanan Kapısuyu Köyü Sahil Alanı Kiralama İhalesi ilan ve şartnamesinde Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Yönetmeliğine ve 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’na aykırılıklar bulunmaktadır.

Şöyle ki;

1-) Öncelikle ilgili yönetmeliğin Temel İlkeler başlıklı 5. Maddesi incelendiğinde, birliklerin bu yönetmeliğe göre yapacakları ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu oldukları açık hükümdür.

Bu kapsamda ihale ilan şartnamesi incelendiğinde, tüzel kişi istekliler için vergi borcu – sgk borcu – ecrimisil borcu olmadığına dair belge istenmekte iken gerçek kişi istekliler için sadece vergi borcu olmadığına dair belge istenilmekte sgk ve ecrimisil borcu olmadığına dair belge istenilmemektedir. Bu durumda istekliler arasında eşit muamele kuralının ihlal edildiği açıktır.

2-) Yönetmeliğin Kesin Teminat başlıklı 41. Maddesinde; “… sözleşme yapılmasından önce yükleniciden ihale bedeli üzerinden hesaplanmak suretiyle yüzde altı (%6) oranında kesin teminat alınacağı’’ açık hükümken, ihale şartnamesinin 7. Maddesi 3 yıllık kira toplamının % 6’sı tutarında kesin teminat alınacağı şeklindedir.

Oysa 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ve Başkanlığınızca yayınlanan ihale şartnamesinin 8.1. maddesi incelendiğinde İLK YIL KİRA BEDELİNİN İHALE BEDELİ olduğu dolayısıyla bu maddenin de ihale kanununa ve yapılacak olan ihalenin tabi olduğu yönetmeliğe aykırı olduğu açıktır.

3-) Kiralama Şartnamesinin Kira Bedellerinin Ödenmesi başlıklı 8.2. maddesinde; “İlk yıl için kira (ihale) bedelinin tamamı sözleşmenin düzenlenmesinden (imzalanmasından) önce Kurucaşile Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı hesabına peşinen yatırılacağı şeklinde iken, ÖZEL ŞARTLAR başlıklı 2. maddesinde, ilk iki yılın peşin yatırılacağı şeklindedir.

Şartnamenin bir maddesinde bir yıllık kira tutarının tamamı derken diğer bir maddesinde ilk iki yılın peşin ödenecek denmesi saydamlık (açıklık) ilkesine aykıdır.

4-)  Yine ÖZEL ŞARTLAR 4. Maddesinde ikinci yıl kira artış zammının 31 Ocak 2023’e kadar Birlik Başkanlığı hesabına yatırılması gerektiği müteakip yıllar kira artışlarınında Ocak ayı içerisinde olacağı şeklindedir.

Oysa ihalenin 19.06.2023 tarihinde yani Haziran ayında yapılacak olması onay süreci akabinde ihaleninde en geç Temmuz ayı içerisinde sözleşmeye bağlanacağı açıkken, kira artış tutarlarının 31 Ocak 2023’te yani bir yıl dolmadan yapılacak olması ilgili yasaya ve yönetmeliğe aykırı olduğu açıktır.

5-) Ve yine Anayasamızca deniz, göl ve akarsu kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada kamu yararının gözetilmesi kıyılarla sahil şeritlerinden kişilerin (vatandaşların) bu yerlerden yararlanma imkan ve şartlarının kanunla düzenleneceği ve yapılan kanun düzenlemesinde de; herkesin eşit ve serbest olarak yararlanacağı alanlar olarak belirlendiği malumunuzdur.

Ancak, ihale şartnamesinde; “kiracı kiralanan alanda halkın ücretsiz olarak yararlanabilmesi için yeterli alan oluşturur’’ dense de  “yeterli alan’’ tanımı yapılmamıştır. Dolayısıyla bu madde de saydam (açık) değildir.

Yukarıda maddeler halinde dile getirdiğimiz mevzuata aykırılıklar giderilmeden bu ihalenin yapılması mümkün değildir.

2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu, Görevlilerin Sorumluluğu Başlıklı 86’ncı Maddesi; “İhale muayene ve kabul komisyon veya heyetleri başkan ve üyeleri ile diğer ilgililer, görevlerini kanuni gereklere göre tarafsızlıkla yapmadıkları ve taraflardan birinin zararına yol açacak ihmal ve kusurlu hareketlerde bulunduklarının tespiti halinde haklarında disiplin cezası uygulanacağı gibi, fiil ve davranışlarının özelliğine göre ceza kavuşturması da yapılır. Ayrıca tarafların bu yüzden uğradıkları zarar ve ziyan da kendilerine ödettirilir.’’ Hükümlerine havidir.

Uyarılarımıza rağmen ihale işlemine bu şekli ile devam edilmesi halinde ihale işlemi iptal davası açacağımızı ve haklılığımızın yargı kararıyla kesinleşmesi halinde 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu 86’ncı madde hükümlerinin uygulanmasını idari ve adli makamlardan talep edeceğimizin bilinmesini isteriz.

2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu Bakanlığınızca yayınlanan yönetmelik hükümlerine aykırı yapılmaya çalışılan ihale işleminin iptal edilmesini İTİRAZ ve DAVA AÇMA HAKKIMIZI SAKLI TUTMAK KAYDIYLA arz ve talep ederiz.

xxxx

NELER YAŞANMIŞTI: 

Aldatmaz’dan Kapısuyu plajı ihalesiyle ilgili ilk açıklama

Kapısuyu Plajı ihaleye çıkıyor! Tepkiler var

Aysu Bankoğlu, Kapısuyu Plajı ihalesini Meclis’e taşıdı

Aldatmaz’dan Kapısuyu plajı ihalesiyle ilgili ilk açıklama

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kapısuyu Plajı ihalesi iptal edildi! İşte gerekçesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir