Kemerköprü’nün ışıkları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehirlere derinlik katan sembolleridir. Bartın’ın da en önemli sembolleri arasında yer alan ve halen şehrin bütün yükünü omuzlarında taşıyan tarihi Kemerköprü’yü gece de görünür kılan ışıklandırma onarımdan geçti. Şehir rengarenk bir görünüme kavuştu.

BARTINSTAR/ŞEHİR

Bartın’ın en büyük mahallesine adını veren Kemerköprü, Osmanlı döneminde inşa edilen şehrin en önemli yapıları arasında yer alıyor. Köprünün temelleri yükseldiğinde Osmanlı tahtında Sultan 1. Abdülhamid oturuyordu. Takvim yaprakları 1787’yi gösteriyordu. Şehir ise Voyvodalık idaresinde yönetiliyordu.

42 metre uzunluğunda, 8,5 metre genişliğindeki köprüden yayaların yanı sıra at ve öküz arabaları geçiyordu. Yapımında 500 işçi çalıştı. İki tekerlekli 150 öküz arabası, yumurta taşıdı. Harcı yumurta akından yapılan köprünün yapımı 5 yıl sürdü.

Çalıkoğlu İbrahim Ağa tarafından Rum ustalarına yaptırılan köprü, o günlerden bu yana şehrin de en önemli sembollerinden biri oldu. 2011 yılında Bartın Belediyesi tarafından ışıklandırılan Kemerköprü, şehrin gecelerine ayrı bir ambiyans kattı.

Seller ve doğa koşulları nedeniyle yıpranan ışıklandırma kreasyonu, 13 yıl sonra onarından geçirilerek daha renkli bir hale getirildi. Şehrin üst yapısında önemli çalışmalara imza atan Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’nun talimatı üzerine Kemerköprü ve ırmak duvarındaki ışıklandırma bakımdan geçti.

237 yıldır Bartın’ın tüm yükünü omuzlarında taşıyan Kemerköprü, değişen çağa ve modernizasyonuna rağmen önemini hiç kaybetmedi. Hatta ulaşım sorununu çözecek hamleler yapılamadığı için kıymeti de yükü de arttı. Bakım ve onarım çalışmaları ardından köprü ve duvarları, rengarenk görünümüyle şehre ayrı bir renk kattı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kemerköprü’nün ışıkları…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir