Markette indirimden çok bindirim var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyileştirici etkisi nedeniyle birçok sağlık sorununun çözümüne yardımcı olan tarçın adeta zam şampiyonu oldu. Doların yükselmesinin ardından etiketlerin kısa sürede birçok defa değiştiği marketlerde fiyatı en çok artan ürünler arasında yer alan tarçın son bir ayda bazı yerlerde yüzde 50’yi de geçen oranlarda zam gördü.

Bir zam yetmedi 

Ekonomik dalgalanmadan dolayı oluşan ve yüzde 25’leri bulan enflasyonu aşağıya çekmek için hükümet tarafından başlatılan “enflasyonla topyekün mücadele” kampanyasına katılan firmalardan biri olan A-101 markette de tarçının fiyatının ilk zammın üzerinden çok geçmeden 2 kere değişip bir kez daha zamlandığı görüldü. A-101’den 22 Eylül’de aldığı 100 gramlık toz tarçına 2 lira 60 kuruş ödeyen vatandaşlar, aynı tarçına 27 Ekim’de 3 lira, 4 Kasım’da ise 3 lira 90 kuruş ödemek zorunda kaldılar.

Önlem alınmalı

Bu markette kısa sürede fiyatı iki kere değişen ve önce 40, sonra 90 kuruş olmak üzere 1 lira 30 kuruşluk artışla yüzde 50 zam gören tarçın Bartın’daki diğer marketlerde de fiyatı en çok artan ürünler arasında yer aldı. Tarçını diyabet hastalığına iyi geldiği için tercih eden birçok vatandaş, son zamanlarda özellikle marketlerin gıda maddelerinde çok sık etiket değiştirdiklerini belirterek, yetkililerden önlem almalarını istedi.

İndirimden çok bindirim var

Enflasyonla mücadele kampanyasına katılan marketlerde çoğu bisküvi, çikolata, gofret gibi 1-2 veya 3-5 liralık ürünlerle 1 kilogramlık beyaz peynir ve 500-700 gramlık kaşar peynir yüzde 10’luk indirimde yer alırken, başta sıvı yağ, baharat, sabun, salça, tahıl gevreği, bal, deterjan, tuvalet kağıdı, makarna, kuru fasulye, un, sucuk ve bulgurun da aralarında bulunduğu birçok ürüne ise yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Programın etkisi görülmedi

Tarçına birbiri ardına iki kere zam yapan A 101 Markette 350 gramlık Nestle tahıl gevreği de 6 lira 95 kuruştan 9 lira 95 kuruşa yükseldi ve bu ürün de yüzde 50 zam gören ürünler arasında yer aldı. Doların yükseldiği günlerde zam üstüne zam yapan marketlerin daha sonra yaşanan yüzde 35’lik düşüşe rağmen hükümetin enflasyonla mücadelesine yüzde 10’luk bir indirimle katılmakla yetinmesi de ayrıca dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekim ayında aylık tüketici enflasyonu yüzde 2.67, yıllık enflasyon yüzde 25.24 oldu. Hükümetin başlattığı enflasyonla mücadele programının etkisi ekimde hissedilmedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Markette indirimden çok bindirim var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir