Mühendislerin mühendisi Faruk Narin: Kirazlıköprü Barajı tadilattan geçirilmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Çayı’nı Ulus tarafından besleyen ırmakta sular çekildi, milyonlarca balık öldü. Çok kurak geçen yazın etkisi büyüktü. Ancak barajdan ırmağa su verilememesi de çok tartışıldı.

Çünkü barajdaki su alma bacaları, su seviyesinin altında kaldığı için ırmağa su verilemediği söylendi. Uzun yıllar yurt içi ve yurt dışı projeler gerçekleştiren, bir bilen olarak DSİ mühendislerine seminerler veren, eski Bartın valilerine danışmanlık yapan deneyimli Mühendis Faruk Narin, yaşananların nedenini 74medya’ya anlattı.

Kirazlı Köprü Barajı’nın en başından bu yana “taşkın önleme barajı” olarak kurgulandığını anlatan Faruk Narin, “Baraj çalışması uzun süre tamamlanamadı. Bunun üzerine işi hızlandırmak için iki fonksiyon eklendi. Birincisi elektrik üretimi, ikincisi sulama projesi. Bana göre son iki ekleme mühendislik hatası” dedi.

Taşkın önleme projesinin yapılan eklemeler nedeniyle bu günkü halini aldığını anlatan Faruk Narin, taşkın önleme için fazla suyu tutması için inşa edilen barajdaki su salma bacalarının, elektrik üretimi uygun hale getirilmesi için yüksek bırakıldığını, bu nedenle barajda su olmasına rağmen ırmağa su salınamadığını söyledi.

Projeye sonradan eklenen tarımsal sulama eklemesinin de hatalı olduğunu kaydeden Faruk Narin, yüzey sulamasının tarıma katkıdan çok zarar vereceğini, bunun da pek çok örneği olduğunu savundu.

Faruk Narin’e göre Kirazlı Köprü Barajı’nda yapılan bu eklemeler, bugün yaşadığımız sorunun kaynağı. Bu nedenle barajın tadilattan geçmesi gerektiğini vurgulayan Narin, “Proje asli görevine dönerse, yani taşkın önleme barajı haline getirilirse ırmağa su salmak mümkün hale gelir. Bugün yaşadığımız felaketi de yaşamayız” diyerek görüşlerini aktardı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mühendislerin mühendisi Faruk Narin: Kirazlıköprü Barajı tadilattan geçirilmeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir