O kesintilerin peşini bırakmıyor… Soru önergesi de geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’da bir hafta süren elektrik kesintilerini gündemde tutmaya devam eden Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle “Yazılı Soru Önergesi” de verdi.

BARTINSTAR/ANKARA

Bartın Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Aysu Bankoğlu, kar yağışı sırasında 7 gün süren  elektrik kesintileri ile ilgili TBMM’de bir konuşma daha yaptı. Konuşmasına “TBMM’de, ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’ ile ilgili Kanun Teklifi’ni görüşüyoruz, görüştük. Ama gönül isterdi ki, Bartınlıların da gündemi bu olabilsin. Malum, elektriğin olmadığı yerde teknoloji de olamıyor” sözleriyle başlayan Aysu Bankoğlu, şöyle devam etti:

192 SAAT KARANLIĞA VE SOĞUĞA MAHKUM EDİLDİLER

“Memleketim Bartın’ın 200’ün üzerinde köyünde, 8 gün boyunca elektrik yoktu. Hemşehrilerimin karanlıkta kaldıkları yetmedi; sular gitti, karda kışta soğukta kaldılar… 21. yüzyılda, 21 dakikalık elektrik kesintisine bile tahammül etmek mümkün değil iken, kara kışın ortasında, bu kadar uzun bir elektrik kesintisine pes diyorum. On binlerce hemşehrim, en az 192 saat, yani en az 11.520 dakika karanlığa, soğuğa, çaresizliğe mahkum edildi! Hastalar, elektrikli cihazları kullanamadı; öğrenciler, uzaktan eğitimlerine devam edemedi. Esnafın nefesini zaten kesen AKP iktidarı, beceriksizliğini bu olayla iyice perçinlemiştir.

FATURALAR KATLANDI ALTYAPI KONTROLLERİ YAPILMADI

Duruma şöyle bakalım: Vatandaş, elektrik faturasını ödedi mi? Ödedi. Vergisini verdi mi? Verdi. Peki, AKP ne yaptı? Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçildiği 2014’ten bugüne kadar elektriğe, yüzde 120 zam yaptı. Yani, 100 lira olan fatura, 220 liraya çıktı.

Oysa, 2013’te, dönemin Maliye Bakanı ne demişti? “Dağıtım şebekelerinin tamamen özel sektöre geçmesiyle sıkıntılar giderilecek!” Sonuç: 100 lira gelen elektrik faturası, oldu sana 220 lira. Ayrıca, 19 yıldır yönetimde olanların, elektrik altyapısı kontrollerini bugüne kadar neden yapmadıklarını da çok merak ediyorum.

VATANDAŞ ŞİKAYETLERİNİ TEK TEK KÜRSÜDEN OKUDU

Sadece ben değil; Salih bey de soruyor: “7 gün oldu hâlâ elektrik gelmedi, 10 cm kar yağdı, bu elektrikler gitti. sularımız yok, buzdolabındaki yiyeceklerimiz telef oldu. 74 yaşındayım, böyle bir rezillik görmedim. neden bakım yapılmıyor? Elektrik faturalarımı ödüyorum, vergimi veriyorum. ancak zam olduğunda akıllarına geliyoruz, 21. yüzyıldayız!” diyor.

Hacı Amca: “Neredeyse 30 yıl oldu bu elektrik direkleri dikileli, değişsin artık. 40 yıl öncesine döndük resmen, hanımla oturup mum yakıyoruz akşamları. Sularımız da yok.” diyor.

Coşkun Bey diyor ki: “Millet, Mars’a gidiyor, uzaya çıkıyor. Biz hâlâ bu direkleri bekliyoruz. İktidar, tercihini 5 müteahhit yerine halktan yana kullanmalı, yatırım yapmalı!”

BUNDAN SONRA KÖTÜ HAVA KOŞULLARI MAZERET GÖSTERİLMESİN

Peki, çözüm nedir? Ne yapılması gerekiyor?

– Bakanlık, denetimlerini zamanında yapsın. Bundan sonra, “kötü hava koşulları”, mazeret olarak gösterilmesin.

– Gerekli yatırımlar ivedilikle hayata geçirilsin. Trafolar, enerji nakil ve dağıtım hatları yenilensin; bakım-onarımları acilen gerçekleştirilsin.

– Personel eksiklikleri giderilsin.

– İlgili şirket, taahhüt ettiği tazminatları en hızlı biçimde ödesin; ödeme sürecini de Bakanlık ayrıca kontrol etsin.

İŞTE ENERJİ BAKANI’NA YÖNELTİLEN YAZILI SORU ÖNERGESİ

Bahse konu konuşmasına ilaveten bir Yazılı Soru Önergesi de sunan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti:

“1) Bartın, Zonguldak ve çevre illerde elektrik dağıtım şebekesi inşa, bakım ve işletme faaliyetleri, “EnerjiSA” bünyesindeki Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (“Başkent EDAŞ”) tarafından sürdürüldüğü bilinmektedir. Bakanlık, söz konusu şirketin faaliyetleri ve yatırımları hakkında nasıl bir denetim gerçekleştirmektedir? Bu denetimler sonucunda -şayet gerçekleştirilmişse- Bakanlık tarafından hangi eksiklikler ortaya konmuştur? Şirketin “iç denetim” faaliyetleri de Bakanlık tarafından kontrol edilmekte midir?

2) Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (“TEDAŞ”) üzerinden ilgili şirketin eksiklikleriyle bağlantılı olarak bir soruşturma açılarak denetleme faaliyeti gerçekleştirilecek midir? Noksanlığı tespit edilecek sorumlular hakkında işlem yapılması sağlanacak mıdır?

3) Yurttaşlara elektrik hizmeti sağlanmasındaki “kamu yararı” ile hizmetin niteliği dikkate alındığında, ilgili şirketin özellikle bu dönemde gün yüzüne çıkan “teknik personel”, “bakım-onarım” ve “yatırım” (on yıllardır bekleyen elektrik direklerinin ve kabloların yenilenmesi gibi) eksiklikleri konularında, Bakanlık -özellikle TEDAŞ vasıtasıyla- müdâhil olacak mıdır? Özellikle, kırsal yerleşim alanları yönünden Bakanlığın makro düzlemde ciddi bir yatırım planlaması var mıdır?

4) İlgili şirket tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, tüketicilere tazminat ödemesinde bulunulacağı belirtilmiştir. Bu tazminatların gereği gibi ödenmediği yahut şirket tarafından bildirimlerin geç yapıldığı ya da geç ödendiği olası bir durumda, Bakanlık devreye girecek midir? Bu noktada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (“EPDK”)  harekete geçecek midir?

5) Bakanlık ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında, gerektiğinde elektrik dağıtım şirketlerinin, zorlu hava koşulu tahminleriyle ilgili uyarılmasına ve/veya bilgilendirilmesine de izin veren bir sistem ve koordineli çalışma mevcut mudur?”

 

twitter takipçi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
O kesintilerin peşini bırakmıyor… Soru önergesi de geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir