Şantiyelerde karantinaya alınan Bartınlı işçiler dönüyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’nın Stuttgart şehrinde Türkiyeli bir inşaat firmasında çalışan 300 Türk işçinin kaldığı şantiyelere Coronavirüs bulaştı. Şantiyelerde karantina altına alınan çoğu Bartınlı işçiler, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a ulaşarak yardım istedi.

Yılmaz Tunç, konuyla ilgili 74medya’ya “ilgileniyoruz” dedi. Kısa süre sonra müjdeli haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçuş için onay verdiği öğrenildi. O işçilerden Bartınlı Ahmet Yılmaz “Öleceksek Türkiye’de ölmek istiyoruz” dedi.

74MEDYA/GÜNDEM

TÜRK inşaat firmasının Stuttgart başta olmak üzere pek çok şehirde şantiyeleri var. Çoğu Karadenizli 300 kadar da çalışanı. 9 aylık çalışma izni alarak giden işçilerin bir çoğunun çalışma süresi sona ermesine rağmen, uçuşlar durdurulduğu için gelemiyorlar. Üstüne bir de şantiyelere Coronavirüs bulaşınca acı vatan, daha da trajik bir hal aldı.

BURADA KADERİMİZE TERK EDİLDİK

Bartınlı Türk işçilerden Ahmet Yılmaz, Covid-19 virüsünün şantiyelere bulaşması ardından 8 Türk işçide testlerin pozitif çıktığını, bu işçilerin tedavi altına alındığını söyledi. Salgının şantiyelerde görülmesi ardından çalışmanın durduğunu, işçilerin konternerlarda karantina altına alındığını anlatan Ahmet Yılmaz, “Burada kaderimize terk edildik. Başka Türk şirketlerde de arkadaşlarımız var. Bizim şirkette çoğu Bartınlı 300 kişiyiz. Hepimiz dönmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, burada çok zor durumdayız. Devletimiz bizi de kurtarsın” dedi.

VATANIMIZA DÖNMEK İSTİYORUZ, ÖLECEKSEK…

“Orada tedavi etmiyorlar mı?” sorumuza Yılmaz, “Buradaki hastaneler ağzına kadar dolu. Bizimle ilgilenmiyorlar. Daha da önemlisi güvenmiyoruz. Testi pozitif çıkanları aldılar. Ama biz maskenin, dezenfektanın olmadığı ortamda sağlıksız şartlarda yaşıyoruz. Vatanımıza dönmek istiyoruz ama uçuş yok. Hepimiz zor durumdayız. Eğer öleceksek de vatanımızda ölmek istiyoruz” sözleriyle Türk hükümetinin yardımını istedi.

Karantina altına alınan işçilerden Bartınlı Halil Yoldaş da (45) “Biz burada inşaat işçisiyiz. Bazı arkadaşlarımızda virüs tespit edilince bizi de dün sabah karantina altına aldılar. 14 gün burada kalacaksınız dediler. Ancak bizimle ilgilenen kimse yok, ne maskemiz var ne eldivenimiz ne de temizlik malzememiz var. Bizi resmen ölüme terk ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Bizi burada bırakmasınlar” ifadelerini kullandı.

ANKARA DEVREYE GİRDİ, CUMHURBAŞKANI UÇUŞ İÇİN ONAY VERDİ, İŞÇİLER HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Çoğu Bartınlı olan işçiler, seslerinin duyulması için Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a ulaşarak yardım istedi. 74medya’nın ulaştığı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili sorumuza “İlgileniyoruz” yanıtı verdi. Almanya’dan az önce gelen bilgilere göre o işçiler için Ankara devreye girdi ve konsolosluk gitmek isteyenler için isimleri almaya başladı. İşçilerin dönüş için hazırlıklara başladıkları öğrenildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şantiyelerde karantinaya alınan Bartınlı işçiler dönüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir