Su Perisi’ni görmek için Ankara’dan önemli konuk

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedesten’de yürütülen kazı çalışmasında bulunan Su Perisi’ni (Nymphe) görmek için Kültür Bakanlığı Kazılar Dairesi Başkanı Dr. Umut Görgülü Amasra’ya geldi.

BARTINSTAR/AMASRA

Bartın ve Amasra’da heyecan uyandıran Nymphe (Su Perisi) heykeli, son günlerin ilgi odağı oldu. Yerel ve ulusal basında geniş yer bulan 153 cm uzunluğundaki 1800 yıllık tarihi heykel, Amasra Müzesi’ndeki yerini aldı. Müze yetkilileri tarafından hortumla yıkanarak temizlenen heykel için müze bahçesinin en güzel yerinde kaide hazırlığı sürüyor.

Amasra Bedesten’te yürütülen Gymnasium kazıları sırasında yerin 3 metre altında bulunan ve MS 2’inci yüzyıla ait olduğu belirtilen ve bozulmadan günümüze kadar ulaşan heykeli görmek için bu kez Ankara’dan bir konuk vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar Dairesi Başkanı Dr. Umut Görgülü ve Şube Müdürü Köksal Özköklü, tarihi eseri incelemek ve kazı çalışmalarını yerinde incelemek üzere Amasra’ya geldi. Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Özlem Koçak’ın eşlik ettiği Ankaralı konuklardan Umut Görgülü, “Amasra; Çeşmi Cihan. Şehrin güzelliğine yeni bir boyut katabilmek amacıyla, arkeolojik zenginliğine yönelik kapsamlı bir kazı-araştırma planlaması için Amasra’dayız” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Su Perisi’ni görmek için Ankara’dan önemli konuk

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir