Tekin: Haber yapmamı engellemek istiyorlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın, bu güne kadar eşine az rastlanır bir davayı konuşuyor. Bartınlı gazeteci Halil Tekin’i “yalan haber” iddiasıyla polise şikayet eden holding, ceza davası istiyor. İddiaların tümünü yalanlayan Halil Tekin ise “Haber yapmamı engellemeye çalışıyorlar” diyor.

BARTINLI GAZETECİ HOLDİNG PATRONUNUN HEDEFİNDE

Amasra’ya termik santral kurabilmek için yıllardır hukuki mücadele eden HEMA Holding’in patronu Mehmet Hattat, Merkez TV Bartın Temsilciliği’nın yanı sıra Bartın News, Halkın Sesi Gazetesi ve Kanal74 sosyal medya üzerinden habercilik yapan Bartınlı Gazeteci Halil Tekin’le ilgili Emniyet’e suç duyurusunda bulundu. 2016 yılından bu yana Halil Tekin’in yaptığı yaklaşık 20 haberi dosyaya koyan holding avukatları, sosyal medyadan da yayınlanan haberlere yapılan yorumlara kadar pek çok dökümanı delil dosyasına koydu. Kalın dosyada suç tarihi olarak “muhtelif zamanlar” yazıldı, suç olarak da “İş ve çalışma hürriyetini ihlal, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddialarında bulunuldu.

İŞÇİ EYLEMLERİNİN SORUMLUSU OLARAK GÖSTERDİLER!

Hattat Holding’in sahibi Mehmet Hattat’ın 4 bin kişiyi çalıştıran itibarlı bir iş adamı olduğu belirtilen dosyada Halil Tekin, yalan haber yapmak, çalışma hürriyetini ihlal etmek, işçi sınıfını işverene düşman etmeye çalışmakla suçlanıyor. Haber başlıklarına yer verilerek “söylemlerin suç unsuru barındırdığı görülüyor” ifadeleriyle hüküm veriliyor. Madende işçilerin kendilerini kilitleyerek yaptığı eylemlerin sorumlusu da Halil Tekin gösteriliyor. Yapılan kasıtlı haberler neticesinde işçilerin kendilerini madene kilitleyerek iş sağlığı ve güvenliği ile iş barışının tehdit edildiği, işçilerin galeyana gelerek eyleme başladığı iddia ediliyor. Holding dilekçesinde tanık ve deliller ışığında Halil Tekin’in cezalandırılması için kamu davası açılması istendi.

HALİL TEKİN HOLDİNGİ SUÇLADI: HİÇ TEKZİP YEMEDİM. SANSÜR PEŞİNDELER

Durumu haber alır almaz karakola giderek ifade veren gazeteci 28 yıllık gazeteci Halil Tekin, hakkındaki suçlamaların tamamımı reddetti. Tekin polisteki ifadesinde “Suç olduğu iddia edilen ve dosyalanan ve CD’ye çekilen tüm bu bilgi ve belge olduğu iddia edilen meteryaller biriktirilmek suretiyle yapmakta olduğum basın görevim engellenmek isteniyor. Bu asılsız iddialarla uğraşmam ve bundan sonra bahse konu şirketle ilgili haber değeri taşıyan konuları haberleştirmemin önüne geçme amaçlı olduğunu düşünüyorum. 2016 yılından bu yana suç olduğunu iddia ettikleri bu belgelerle ilgili hiçbir tekzip hakkını kullanmamaları düşündürücüdür. Yapılmak istenen haberlerime sansür uygulamaktır. İddiaları kabul etmiyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tekin: Haber yapmamı engellemek istiyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir