Temeli atıldı: Bartın’dan 30 ülkeye ihracat yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MNK Mobilya’nın patronu Muhammet Nazır Khan, Dubai ve Kayseri’de mobilya ürettiklerini belirterek 600 milyon TL yatırımla üretimi Bartın’a taşıyacaklarını anlattı. Temel atma töreninde yatırımın Bartın’a gelmesinde büyük emeği olan Yılmaz Tunç’a büyük övgü vardı.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Bartın Organize Sanayi Bölgesinde tamamlanan genişleme çalışmalarının ardından Dubai merkezli MNK Mobilyaları firmasına tahsisi gerçekleşen ek yatırım alanında inşa edilecek mobilya fabrikası için temel atma töreni düzenlendi. Çayırköy mevkiinde 200 bin m2’lik arazide 70 bin m2’si kapalı alanı olarak inşa edilecek fabrika tamamlandığında 1200 kişiye istihdam sağlayacak. İlerleyen yıllarda 4 bin kişiye istihdam sağlaması hedeflenen fabrikada üretilecek ürünler yaklaşık 30 ülkeye ihraç edilecek.

Fabrikanın temel atma töreni; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Milletvekili adayı Yusuf Ziya Aldatmaz ile protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

MUHAMMET NAZIR KHAN: BARTIN BARTIN’I BİLMEM, SAYIN YILMAZ GELDİ BİZİ GETİRDİ

Temel atma töreninde konuşan yatırımcı Muhammet Nazır Khan, “Sayın Yılmaz Tunç’a müteşekkirim, çok yardım etti, bu araziyi bize takdim etti müteşekkirim. Ben Bartın’ı, buraları bilmem. Ama fabrikamız hızlı bir şekilde yürüyor. Benim işim mobilya. 40 yıldır bu işle meşgulüm. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyorum. Dubai’de fabrikam var. Orada ürettiklerimi Brezilya, Çin, Endonezya, Malezya gibi bir çok ülkeye ihraç ediyorum. Gelecekte bütün bu mobilyaları Bartın’da üretmek istiyorum. Bütün yatırımı Bartın’a taşımak istiyorum. Müşteri sorunum yok, hepsi hazır. 600 milyon TL yatırım yapacağız buraya. 1200’den fazla işçi çalıştıracağız” dedi.

İLK ETAPTA 1200, TAMAMLANDIĞINDA 4 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise “Burada ilk etapta bin 200 kişinin çalışması demek 5-6 bin kişinin buradan ekmek yemesi demek. Üretim, istihdam demek. Bartın’ın nüfusunun artması demek. Bizim hedefimiz sadece bu fabrika değil. Bizim hedefimiz Bartın’ımızda OSB’yi 2 katına çıkaran bir ilave alan çalışmamızda sona erdirdik. Şimdi onunla da kalmıyoruz daha da büyütüyoruz. Şu anda fabrika inşaatları OSB’nin genişleme alanlarında devam ediyor. Burası da OSB ile ileride bütünleşebilecek bir coğrafyada. Bu fabrikada OSB’nin ve Bartın’ımızın en büyük fabrikalarından biri olacak. Orman ürünü varlığı açısından da bölgemiz çok elverişli. Kastamonu entegreye rakip olabilecek büyük bir firma burada hayata geçmiş oluyor. MDF üretiminden mobilya üretimine kadar burada ihracata yönelik çok büyük bir çalışma gerçekleşecek” diye konuştu.

Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan’da konuşmasında, “Bu yatırımlar inşallah, ‘istihdam, refah ve huzur’ olarak Bartınlı hemşehrilerimize önemli katkılar sunacaktır. Her yeni fabrika, yeni üretim, artı katma değer, ilave istihdam ve fazladan ihracat demektir. Bu sebeple yatırımlardaki devamlılığının sağlanması, uygun fiyat ve şartlarda modern üretim atölyelerinin oluşturulması ve ilimizin daha cazip hale getirilerek yeni yatırımcıların gelmesi açısından Bartın Valiliği olarak bizler de daima yatırımcılarımızın yanında ve destekçileri olacağız” ifadelerinde bulundu.

BAKAN YARDIMCISI DEMİRCAN: YOLLARA, HAVAALANLARINA BETON DİYENLER…

Bakan Yardımcısı Demircan ise “Özel sektörümüzle, devletimizle bu ülke kapasitesini inanılmaz yerlere getirdi. Şimdi tabi burada bir şeye daha dikkat çekmek lazım. Geçmişte çok konuşuldu. Bu kadar yola gerek var mıydı? Bu kadar havaalanına, üniversiteye, köprülere, hastanelere gerek var mıydı? Diye hep konuşuldu. Bunlar olmasaydı, bu altyapılar olmasaydı bu temel atma törenini burada idrak edebilecek miydik? Yolu olmayan, ihracat imkanı olmayan, enerjisini getiremeyen bir yere Pakistan’dan biri gelip neden yatırım yapsın. Bazen söyleniyor, bu yollar… Benim arabam yok ki gideyim diye düşünebilir. Ama yollar sadece seyahat etmek için değil. İşte enerji gelecek, işte mallar gelecek, işte üretilen mallar ihraç edilecek” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından MNK Mobilya, MDF, Sunta Entegre Üretim Tesislerinin temeli törenle atıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Temeli atıldı: Bartın’dan 30 ülkeye ihracat yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir