Ya ittifak olacak ya da başkan görevden alınabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük heyecana sahne olan Bartın seçiminde koltuklarının dağılımında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. MHP, karar alma mekanizması olan belediye meclisinde çoğunluğu büyük farkla kaybetti. İşte o liste:

Gazeteci Arif Üçler’e göre burada birkaç senaryo birden var. Eğer belediye meclisinde bir ittifak kurulamazsa bu durum Cemal Akın’ın görevden alınmasına kadar uzanan bir süreci başlatabilir.

74MEDYA/HABER-ANALİZ

Partilere göre koltuk dağılımı:

AK PARTİ

1- Burhan Enes Gizli (Kontenjan)
2- Secaattin Aykan (Kontenjan)
3- Erol Çoban (Kontenjan)
4- Hüseyin Manav
5- İsmail Hakkı Tosçu
6- Sanem Çöme Taşdemir
7- Onur Özkaya
8- Turgay Kabakçı
9- Emrah Ulupınar
10- Hüseyin Gevrek
11-Mehmet İlker Yıldırım
12- Canan Çavuşoğlu

MHP:

1- Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu
2- Necmi Balık.
3- Ahmet Kömeç
4- Egemen Kemik
5- Ufuk Kasap
6- Tuncay Maden
7- Semih Kaptan

CHP
1- Halil Sami Karakaş
2- Ömer Kemal Çubukçuoğlu
3- Mehmet Bahadır Karakaş
4- Recep Ahmet Çavuşoğlu
5- Ümran Bayraktar
6- Alkım Tan

Peki şimdi ne olacak. Seçimden 1 gün önce söz konusu durumu dillendiren, bu Meclis’ten “AK Partili bir başkan çıkabilir, bu da Hüseyin Manav olabilir” diyen gazeteci Arif Üçler, geçmişte yaşanan örneklere de dayanarak şunları anlattı:

AK PARTİ YA DA CHP İLE İTTİFAK KURULABİLİR

Belediye meclislerinin önüne her yıl sonu başkanlık faaliyet raporu gelir. Bu rapor mecliste oylanır. Eğer rapor onaylanırsa sorun yok. Her şey devam eder. Lakin onaylanmazsa ki bu tabloya göre zor, o zaman bambaşka bir süreç ortaya çıkar.

Şimdi birincisi belediye meclisinde ittifaklar denenecek. MHP, Meclis’teki diğer partilerin üyelerine muhtaç. AK Parti, MHP’nin yanında durur mu? Ya da CHP blok halinde Cemal Akın’ı destekler mi? Blok diyorum zira böyle bir ittifak halinde bile 1 CHP’li üye destek vermese yine olmuyor. Bu ilginç süreci dikkatle izleyeceğiz.

FAALİYET RAPORU ONAYLANMAZ, GÖREVDEN ALINIR

Peki bu rapor onaylanmazsa… Onun örneğini de 1998 yılında dönemin Amasra Belediye Başkanı Rıfat Açıcı olayında yaşadık. Onaylanmayan faaliyet raporu önce valiliğe gidiyor. Ardından İçişleri ve Danıştay’a. Faaliyet raporu onaylanmayan başkanın başkanlığı düşüyor. Belediye Meclisi kendi içinden yeni bir başkan seçiyor. Bu tabloya göre buna en yakın aday AK Partili Hüseyin Manav…”

********************

SİYASETTE TOPAL ÖRDEK NE DEMEK

Topal ördek kavramı Amerikan siyasetinde görev süresinin sonuna gelen başkanlar için de kullanılan bir kavram. Zira ABD’de, yeni başkan seçildikten sonra ‘geçiş süreci’ adı altında eski başkan 3 ay daha göreve devam ediyor.

ABD siyasetinde birçok örneği olan topal ördek başkanların en sonuncusu Barack Obama’ydı. Obama’nın görev süresinin bitimine 2 yıl kala gerçekleşen seçimlerde Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu ele geçirince topal ördek konumunda kalmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ya ittifak olacak ya da başkan görevden alınabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir