Yalı esnafı “cam bariyer”e nasıl bakıyor? İşte yanıt

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Kimisi “yüzde 99 değil, yüzde 100 başarılı bir proje” diye başladı söze, kimisi “Her yağmurda nöbet tutmaktan kurtulacağız” dedi. Yalı esnafı genelde yapılan projeye desteğini iletti, eleştirenler de vardı. 
  • Taşkınlardan etkilenmeyenlerin imza toplamasını eleştiren bazı esnaflar, “Bu yüzden imza vermedik. Projeyi eleştirenler, çözüm için hiçbir şey göstermiyor” diye konuştu. 
  • Bölge esnafının en büyük derdi, proje inşaat çalışması nedeniyle halkın artık bölgeye gitmediği. En büyük talep de şu: Bir an önce bitirin, yoksa biz bittik…

BARTINSTAR/YAŞAM

Başladığı günden bu yana şehrin gündeminden düşmeyen Bartın Irmağı ıslah projesinin Yalı kısmı, yani cam bariyer bölümü bitmek üzere. Kamuoyunda “cam daraba” olarak tanınan ve tepkilere neden olan, hatta imza kampanyaları düzenlenen projeye Yalı esnafı nasıl bakıyor, ne düşünüyor.

AK Parti Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Yalı boyundaki esnafı tek tek ziyaret etti. Hem projeye ilişkin fikirlerini sordu hem de bazı eleştirileri yanıtladı. BartınStar, o ziyaretleri takip etti. Ortaya ilginç izlenimler çıktı.

DEMİROK: DESTEKLİYORUM, İMZACILAR ÇÖZÜM ANLATMIYOR

Ziyaretlerinde Detay Market’ten başlayan Aldatmaz vatandaşlarla selamlaştı, hal hatır sordu. Burada iş insanı Ali Rıza Demirok’la karşılaşan Aldatmaz, projeyi sordu. Demirok, proje için “Yüzde 99 demiyorum, yüzde 100 iyi bir proje. Destekliyorum. Biz her selde büyük zararlar gördük. İzleri hala duruyor. Bu bir mühendislik çalışması. Bu projeye itiraz edenlerin sorunun çözümüne ilişkin hiçbir öneri sunmuyor” dedi. Demirok, önceden yaşanmış taşkınların izlerini göstererek “Neler yaşadık biz” diye yakındı.

İÇERİDEN GELEN YAĞMUR SULARI BU KANALLARLA ATILACAK

Buradan projenin uygulama alanına geçen alanına geçen Aldatmaz, cam bariyerlerin önünde yapılan atık su tahliye kanallarını göstererek, “İç kesimlerden gelecek bu sular, tahliye kanalları ile bir bölgede toplanarak ırmağa pompalanacak. Bu kanallar yapılırken yağacak yağmur miktarı bile hesaplandı” bilgisini verdi.

Bu sırada yaklaşan büfe işletmecisi, projeye desteğini ileterek bölgenin taşkından korunacağını, ancak çalışmanın ağır gittiğini, bir an önce bitirilmesini istedi. Aldatmaz da bunun için çabaladıklarını belirterek “Tamamlandığı zaman yürüyüş, oyun ve spor alanları yeniden yapılacak” dedi.

PROJEYE İTİRAZ OLMADI, TEK ŞİKAYET “İNŞAAT ARTIK BİTSİN”

Aldatmaz, bariyerin ırmak tarafından kalan Berceste Kafe’yi ziyaret etti. Kafe yetkilisi, proje inşaatı sırasında yapılan çalışmalardan zarar gördüğünü belirterek kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini kaydetti.  İnşaat alanında kalmaları nedeniyle bayramda da iş yapamadıklarından dert yanan işletmeci, projenin bir an önce bitirilerek Yalı boyunun yeniden eski günlerine dönmesini istedi. Aldatmaz, gördüğü zararla ilgileneceğini söyledi.

Oto yıkamacıya giren Aldatmaz, projeye itirazdan çok çalışmanın ne zaman tamamlanacağı sorusuyla karşılaştı. Aldatmaz burada, belediyenin çalışmaya engellemeye çalıştığını, bu nedenle bazı zorluklar yaşansa da çalışmanın en kısa sürede tamamlanması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydetti.

TAŞKINDAN ZARAR GÖRMEYENLER ELEŞTİRİYOR. İMZALAMADIK…

TAŞKINDAN ETKİLENMEYEN KESİMLER ŞİKAYETÇİ AMA HER YAĞMURDA NÖBET TUTUYORDUK!

Buradan Fırat Pen’e giren Aldatmaz, iş yerindekilere projeyi sordu. Bir yetkili, “Her selde nöbet tutuyoruz. Bu çalışma bittikten sonra artık nöbet tutmak zorunda kalmayacağız. Taşkından etkilenmeyen bir kesim imza toplamış. İtiraz edelim ama alternatifleri ne, kimse anlatmıyor. Tabi biz imza vermedik” sözlerine üzerine Aldatmaz, “Taşkından etkilenmeyen yerlerden, Arıt’tan, Hasankadı’dan 7 bin imza toplamışlar. Ben de destek için 30 bin imza toplarım” ifadelerini kullandı.

ÇTN Restoran’da ilgiyle karşılanan Aldatmaz, burada da projeyi sordu. Erhan Şef, Yalı boyunu taşkından koruyacak projenin önemli bir çalışma olduğunu olduğunu belirterek “İnşaat çalışması tüm esnafın işlerini etkiledi” sözleriyle çalışmanın bir an önce tamamlanmasını istedi.

Arça Kafe’de Arda Bey de projenin ne zaman biteceğini sordu, çalışma nedeniyle esnafın zor bir dönem geçirdiğini kayda geçti.

Kaldırım Çay Evi’nde de ıslah projesine destek vardı. İtiraz edenlerin daha çok taşkından etkilenmeyen kesimde yaşayanlar olduğu konuşuldu. Ancak çalışmanın bir an önce bitirilmesi istendi. İnşaat çalışması nedeniyle Yalı’ya insanların gelmekte zorlandığı vurgulandı.

BEYKONAĞI: AKŞAMLARI BURALAR CANLI OLURDU, ŞİMDİ… 

Aldatmaz’a en güçlü itiraz Beykonağı’nda geldi. İşletme yetkilileri, “İstemiyoruz. Akşamları buralar kalabalık oluyordu, şimdi kimse geçmiyor” diyerek şikayetlerini dile getirdi. Aldatmaz da, “Biz de inşaatın bir an önce bitmesini istiyoruz. Buradan karşıya yaya köprüsü yapılacak, sel bariyerine peyzaj çalışması yapıldıktan sonra spor ve park çalışması yapılacak. Yalı boyu yeniden eski hareketli günlerine kavuşacak” diye konuştu.

TAŞKINDAN KORUYACAKSA GÜZEL BİR ÇALIŞMA

Elit Kafe’de Orhan Bey de “Bizi selden koruyacaksa proje, güzel bir çalışma olur. Ancak bu çalışma nedeniyle sıkıntı büyük. Bomboş buralar” dedi. Aldatmaz da yapılacak peyzaj çalışmaları ve yaya köprüsü ile bölgenin yeniden canlanacağını anlattı.

“YAĞMUR SULARI BİRİKECEK, BURALAR GÖL OLACAK” İTİRAZI GELDİ

Yalı oto yıkama işletmesinde Feridun Sinoplu, projeye itiraz ederek “Duvarın iç kısımlarına yağan yağmurlar nereye gidecek. Buralar göl olacak, sudan geçilmeyecek” diye çıkıştı. Aldatmaz da sel bariyerinin önündeki kanalları göstererek “Size projeyi yanlış anlatmışlar. Bu kanallar, suyu tahliye edecek. Kimse sel korkusu yaşamayacak” deyince Sinoplu, “O zaman tamam” karşılığını verdi.

BER ŞEY YAPILMASI GEREKİYORDU; BUGÜN ELEŞTİRENLER İLERİDE DUA EDECEK

Yusuf Ziya Aldatmaz, son olarak Çadır Kafe’ye girdi. İşletme sahibi, belediye ile yaşadıkları tahliye sorununu anlattı, yürütmeyi durduklarını ifade etti. “Proje böyle değildi, bazı kısımlarda duvarın yükselmesi biraz bozdu. Biz belki taşkın riskinin içinde kalacağız ama yeter ki bir şeyler yapılsın. Burada bir süre mekan oldu şimdi. Her yağmurda aynı korku yaşanıyordu. Yaya yolları falan yapılırsa buralar yeniden hareketlenir. Millet laf edecek şimdi ama sular yükseldiğinde dua edecek. Ancak Yalı’nın işleri bu çalışma nedeniyle çok düştü” dedi.

Aldatmaz da “Ben de istiyorum bir an önce bitirilsin ama belediye ayak sürüyor, işlerin ağır ilerlemesi o yüzden. Belediye ile uyumlu olmayınca bazı şeyler ağır ilerliyor. Duvar boyunun bazı yerlerde yükselmesi, kot farkından dolayı. İç ve dış peyzaj bittiğinde, yaya yolları, spor alanları, çocuk oyun alanları yeniden yapıldığında yine Yalı eski canlı günlerine kavuşacak” sözünü verdi.

3 AŞAMALI CAMLAR SAĞLAM, TAŞLA VURSAN BİLE KIRILMIYOR

Gezinin sonunda, DSİ tarafından örnek konulan camların dayanıklılık testi de vardı. “Bu camlar dayanamaz, kırılır” diyenler olduğunu hatırlatan Aldatmaz, taşla cama vurmamızı istedi. 3 katlı cam, taşla vurmamıza rağmen kırılmadı. Çerçevesiz camın, sadece kenarına vurulunca çatladığını anlatan Aldatmaz, tüm camların çerçeve içinde olacağını sözlerine ekledi.

Yalı boyunda cam bariyer çalışması hızla sürüyor. Camlar monte ediliyor. Son hali bu şekilde… 

 

EDİTÖRÜN NOTU: 
Proje ne zaman bitecek?
Başka türlü yapılamaz mıydı?
Çözüm aşamasında başka hangi projeler tartışıldı?
İçeriden gelen sularla ilgili nasıl bir çözüm bulundu?
Ankara Mimarlar Odası, proje sunumuna nasıl tepki verdi?
Diğer merak edilen tüm soruları DSİ proje mühendislerine sorduk.
Oradan aldığımız yanıtları da en kısa sürede haberleştirip sizlerle buluşturacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yalı esnafı “cam bariyer”e nasıl bakıyor? İşte yanıt

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir