Zonguldak’a gönderilen Bartınlı madenciler vekilleri karşı karşıya getirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TTK’ya alınan 400 Bartınlı madenciden 290’ının Zonguldak’ta yönlendirilmesi, Bartın’ın 2 milletvekilini karşı karşıya getirdi. CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu, “AKP Milletvekili konuyu ‘siyasete alet etmeyin’ diyor ama yaşanan tüm bu süreçlerin hepsi oldukça siyasi. Amasra TİM’de çalışan kamu işçi sayısının sürekli azaltılmasına kadar her şey politik” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Bartın’dan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak toplam 400 maden işçi alımı kurası için nihai liste belirlenmesinin ardından işçilerin Zonguldak’a yönlendirilmesine tepki gösterdi. Bankoğlu “TTK’ye işe alımların yapılmasını hepimiz olumlu karşıladık, karşılıyoruz. Ancak nihai listeye baktığımızda bambaşka bir durum söz konusu. Kurada iş başı yapılacak müessese Bartın olarak belirtilmesine rağmen nihai listede görüyoruz ki işe alınacak madenciler Zonguldak’a, Kozlu’ya, Armutçuk’a, Karadon’a yönlendirilmiş. İlk etapta TTK’de işe başlayacak 1114 işçinin yaklaşık 80’i Amasra’ya verilmiş; ikinci etapla birlikte bu sayı 110’u ancak buluyor. Bartın’da yaşayan ve Amasra için kuraya başvuran kişileri Zonguldak’a yolluyorlar. 400 kişiden nasıl olur da sadece 110 kişi Amasra’ya verilir? Burada amaç nedir?” diye sordu.

BARTIN’IN SOSYOEKONOMİK YAPISI KÖTÜ ETKİLENECEK

Bankoğlu, açıklamasına “Sorumuz aslında çok basit: Kurada “işe başlayacağı yer” diye Bartın’ı belirttikten sonra hangi gerekçeyle işçileri Zonguldak’a yönlendiriyorsunuz? Öyleyse 400 kişilik kurayı neden Bartın’da çektiniz? Sendikalar, aileler, herkes bu duruma tepkili. Zonguldak’a yönlendirilen, orada çalışmaya hak kazanan 290 kişi muhtemeldir ki ikametini de Bartın dışına aldıracak; birçoğu Zonguldak’a her gün gel git yapmak yerine oradaki bölgelere taşınacak. 290 kişi demek 290 aile demek. İşçilerin aileleriyle Bartın’dan gitmesi ve emekli olan vatandaşlarımızı da düşününce bunun ciddi bir ekonomik kayba neden olacak çok açık. TTK, bilerek ya da bilmeden, ‘işe başlama yerine’ ilişkin sözünü tutmayarak Bartın’ın ve Amasra’nın sosyoekonomik yapısıyla oynuyor. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” sözleriyle devam etti.

YAŞANAN TÜM BU SÜREÇ SİYASETLE DOĞRUDAN İLGİLİ

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın “Geçen yıl yaşanan grizudan sonra Amasra’da şu an üretim yapılamıyor, üretim hazırlığı yapılıyor. Bu da üretim işçilerinin şu an Amasra da verimli bir şekilde çalışamayacağı anlamına geliyor. Amasra’da üretime başlandığı zaman ortaya çıkacak olan işçi ihtiyacının bu kurada çıkıp başka müesseselere görevlendirilen işçilerin kadrolarının Amasra Müessesesine alınarak giderilmesi konusunda mutabık kaldık. Konuyu siyasete alet etmeyin” sözlerine de yanıt veren Aysu Bankoğlu, “AKP Bartın Milletvekili konuyu “siyasete alet etmeyin” diyor ama yaşanan tüm bu süreçlerin hepsi oldukça siyasi” ifadelerini kullandı.

AMAÇ KAMU İŞÇİ SAYISINI AZALTIP AMASRA TİM’İ ÖZELLEŞTİRMEK Mİ?

Bankoğlu şöyle devam etti: “Amasra’da maden faciasına giden süreçteki liyakatsizliklerden üretim baskısına, iş cinayetinden davada adalet beklentisinin karşılanmamasına, TTK’nin sadece 400 kişilik kurasına 7 bin 374 kişinin katılmasından Amasra TİM’de çalışan kamu işçi sayısının sürekli azaltılmasına kadar her şey politik. İş verdik diyerek konuyu geçiştiremezsiniz. İşin Bartın’a ekonomik etkisi, çalışanların taşınması durumu vs. tüm bunlar net bir şekilde açıklığa kavuşmalıdır. Art niyetli yorumlamak istemiyoruz; ancak iktidarın uygulamalarına ve geçmiş deneyimlerimiz göz önüne alındığında TTK Amasra Müessesesi’ne yönelik gizli bir planın olduğu şüphesi de güçleniyor. Amasra Müessesesi’nin sayısını azaltarak TTK’yi tümüyle özelleştirmeyi mi planlıyorsunuz?

Amasra Maden Faciası’nda neredeyse tüm raporlar ve tanık ifadeler müessesede üretim baskısı olduğunu belirtiyordu. Amasra TİM’de az sayıda işçiye yoğun iş yükü veriliyor; yanı sıra müessesede çok sayıda işçinin de emeklilik hakkının kazandığını da biliyoruz. Hem üretim baskısı var, hem işçi sayısı az, hem de emekli olacak personel sayısı artıyorken TTK, 400 kişilik kuradan sadece 110 kişiyi Amasra’ya görevlendiriyor. Burada bilinçli olarak Amasra TİM’den kamunun elinin çektirmeye çalışıldığını görüyoruz.”

“Amasra maden sahaları zaten rödovans karşılığı işletilmek üzere özel sektörün elinde. Sayıştay raporlarına göre özel sektör, kömür çıkarmadığı gibi rödovans ücretlerini de ödemedi. Amasra sahasının yine yaklaşık yüzde 90’lık zengin taşkömürü rezervinin özel bir şirkette tahsis edildiği; TTK’nin madencilerinin ise kalan sahada çalışmak zorunda bırakıldığını Amasra Faciası’nda hepimiz acı şekilde gördük. Şimdi kamuya ait sahayı da işçi sayısını azaltarak veya çeşitli gerekçelerle özel şirketlere mi sunacaksınız? Özellikle iktidar yetkilileri bu konuyu yakından takip ettiğimizi bilsinler. Bu kurumun yeraltı yerüstü tüm sahaları kamulaştırılmalı ve devlet eliyle üretim yapılmalıdır. Hem kamu yararı için hem de işçilerimiz için en uygun yol budur.”

YUSUF ALDATMAZ NE DEMİŞTİ:

Zonguldak’a giden Bartınlı madenciler ne zaman dönecek? Aldatmaz açıkladı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zonguldak’a gönderilen Bartınlı madenciler vekilleri karşı karşıya getirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir