Zonguldaklı vekil gemileri yaktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, genel merkeze karşı Yalova Milletvekili Muharrem İnce gibi ağır eleştiriler getirdi: İki seçimde iktidar yapamayan genel başkan istifa etsin.

CHP Merkez İlçe Başkanlığı’nın yeni binasının açılışında bir konuşma yapan Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu, cesur söylemiyle tüm dikkatleri üzerine topladı. Zonguldak Pusula gazetesinde yer alan habere göre parti içerisinde yenilenme ve demokrasi sisteminin olmadığını vurgulayan Turpçu’nun ağırlıklı olarak CHP kongresinde genel başkan adayı Muharrem İnce’nin dile getirdiği eleştirileri sıralaması dikkatlerden kaçmadı.

Tüzük Kurultayı’nda yenilenme ve demokrasi taleplerinin gündeme gelmesi gerektiğini ifade eden Turpcu, seçimle gelene herkesin saygı göstermesi gerektiğini ifade etti ancak peşi sıra çarpıcı cümleler kurdu:

PARTİMİZ NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR

– Bundan sonraki süreçte bizler toplumun karşısına çıkacağız. Bizim partimiz neden Türkiye’yi yönetemiyor, neden iktidar olamıyor? Bunu açık sözlülükle söylememiz lazım. Eğer buna cevap vermezsek birlik ve beraberlik sözleri suya yazılan yazılar gibi olur.

-Birlik ve beraberlik öncelikle parti içerisindeki demokrasiyle olur. Bu da eğer üyelerine güveniyorsan her kademede seçimler olur belediye başkanlıkları, milletvekillikleri ve il başkanlıklarındaki seçimlerle olur.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ BÜZÜLDÜ

– 1923 yılından bu yana işleyen demokratik sistem değişti. AKP belediye başkanlarını görevden alıyor. Koca koca adamlar ağlayarak görevlerinden alınıyor. Biz ne yapıyoruz? İlk SHP’de bu alışkanlıklar daha fazla vardı. Ama ondan sonra parti içi demokrasi büzüldü ve işlemez hale geldi. Delegelik sistemlerinde AKP’ye karşı vermemiz gereken mücadeleyi kendi içimizde verdik.

BAHÇELİ HAKLI. BARAJ YÜZDE 50+1

-Neden iktidar olamıyoruz diyoruz. İçimize sinmeyen olaylar cereyan ettikçe iktidar olabilir miyiz? Olamayız. Yüzde 50+1’i nasıl alacağız? Devlet Bahçeli haklı. Baraj yüzde 10 değil, yüzde 50+1 diyor ve haklı.

ADAYIMIZI TEŞKİLAT BELİRLESİN

-Bütün bunlar oldu, kurultayımız bitti yönetim de seçildi. Şimdi ne yapmalıyız? Parti içerisindeki demokrasiyi tepeden tırnağa işletmeliyiz. Biz bunu yapmadık. Tüzüğümüz de daha yeni değişecek. Nasıl değişeceğini de bilmiyorum. Ne yapmalıyız? 1 milyon 200 binden fazla üyemiz var. Tüzük bunun için bir fırsat. Bizim önerimiz, Cumhurbaşkanı adayımız kim olursa olsun başımızın üstünde yeri var. Adayımız her il ve ilçede yapılacak olan hakim gözetimindeki seçimlerle belirlensin.

YAPAMAYAN GENEL BAŞKAN GİTSİN

-Milletvekilleri ön seçimlerle olsun. Partiyi iki seçimde birinci parti yapamayan genel başkan görevi bıraksın. Bizim sorunumuz yenilenemememizdir. Bakın Zonguldak’ta gençlik yapılanmamız çok zayıf. Bu öz eleştirileri yapmazsak biz 2019 seçimlerini alamayız.

BATI’DA YAPAMAYAN İSTİFA EDİYOR

Turpçu şöyle konuştu: “Bizim bu ülkeyi yönetmemiz lazım. Ülkeyi biz yönetmezsek ne olacağını bilemeyiz. Başka ülkelerdeki partilerin demokrasisine bir bakın. Nasıl istifa ediyorlar. 36 yaşında bakan olanlar var. Biz 36 yaşında il başkanı, ilçe başkanı bulamıyoruz. Üyelerimize kulak vermeliyiz. Onlar gözümüz ve kulağımız olmalıdır. Özeleştiri yapalım, kavga etmeyelim. Özeleştiri olmayan yerde kavga olur.”

AFRİN HAREKATINA GÜÇLÜ DESTEK

Şerafettin Turpçu, CHP’den Afrin harekatına ilişkin gelen cılız desteğe karşı güçlü ifadeler kullanarak “Ordumuzu Afrin’de destekliyoruz, operasyonu destekliyoruz” diye konuştu. Turpçu CHP kurultayında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi desteklemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zonguldaklı vekil gemileri yaktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir