Amasra Belediyesi, o görüntülere ilişkin açıklama yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araç parkından sivil araçlara akaryakıt aktarıldığı iddiasıyla ilgili başlatılan savcılık soruşturmasına ilişkin Amasra Belediyesi’nden resmi açıklama geldi. Sivil plakalı otomobile akaryakıt aktarılmasıyla ilgili kamera görüntülerine ilişkin “Belediyemizin sözleşmeli avukatına araç tahsis edemedik. Kendi aracıyla sarfettiği yakıtı iade ettik” dendi.

Açıklamanın son bölümünde ise “Ülkemizde birçok yolsuzluk iddiasının ciddi delillerle kamuoyu bilgisine sunulmasına rağmen gerekli ve kararlı takibin yapılmadığı iddialarının da yoğun yaşandığı bu süreçte…” ifadesi dikkat çekti. Başkan Recai Çakır, sosyal medyasında “Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir husus yoktur” açıklaması yaptı.

BARTINSTAR/AMASRA

Amasra Belediyesi’nde bir ihbar mektubu üzerine başlatılan akaryakıt yolsuzluğu iddiasıyla ilgili açıklama, bugün öğleden son yapıldı. Başkan Recai Çakır’ın BartınStar’a yaptığı açıklamalar tekrar edildi. Pazartesi yapılması planlanan açıklama, haberin basında yer alması üzerine bir gün önceye çekildi.

“Bir yayın organında bahsedilen, belediyemiz ve belediye başkanımız hakkında, -sözde mazot yolsuzluğu- ile ilgili ortaya atılan iddialar neticesinde açılan soruşturmaya dair; soruşturmanın salahiyeti ve şeffaf belediyecilik ilkeleri gereği kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur” ifadeleriyle başlayan açıklamada, iddialara yanıt verildi.

Kamera görüntülerine de yansıyan sivil araca akaryakıt aktarımıyla ilgili “Konu, belediyemiz sözleşmeli avukatının belediyenin idare mahkemesinde görülmekte olan davası için Zonguldak’a görevli gitmesi ve kendisine araç tahsis edilememesi nedeniyle, kendi aracıyla gitmek zorunda kaldığından belediye garaj alanında bulunan depomuzdan gidiş-dönüşte sarfettiği yakıtın kendisine iadesi ile ilgilidir” dendi.

BİR ÇOK YOLSUZLUK İDDİASINA RAĞMEN GEREKLİ TAKİP YAPILMAZKEN…

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İyi niyetli olmayan kişi veya kurumlar tarafından, sahte isim ve adresle ile savcılığa bu konu hakkında ihbarda bulunulmuştur. Konu ile ilgili belediyemiz, savcılık makamınca talep edilen her türlü bilgi ve belgeyi kendileriyle paylaşmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da tüm şeffaflığıyla belediyemizle ilgili her türlü soru, öneri ve eleştiri cevaplanmaya açıktır.

Kurumumuzun ve başkanımızın görüşüne başvurulmadan belediye başkanımızın üyesi olduğu partinin de adı da geçirilerek yapılan paylaşımlar bir algı operasyonunun parçasıdır. Belediyemizce emniyet ve savcılık makamı ile paylaşılan verilerin basın tarafından fotoğraf ve video görüntüleriyle sunulması kamuoyunda tartışmalara neden olmaktadır. Belediyemiz bu konunun siyasetçe kullanıldığı iddiasıyla çokça soruya ve görüşe muhatap olmaktadır.

Ülkemizde birçok yolsuzluk iddiasının ciddi delillerle kamuoyu bilgisine sunulmasına rağmen gerekli ve kararlı takibin yapılmadığı iddialarının da yoğun yaşandığı bu süreçte; Belediyemiz, belediye başkanımız ve de üyesi bulunduğu partiyi hedef alan her türlü konuda basın ve kamu ile bilgi paylaşmaya açığız.”

BAŞKAN RECAİ ÇAKIR “KUMPAS KURUYORLAR” DEDİ

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, konuya ilişkin sosyal medyasından yaptığı açıklamada “Onurlu bir şekilde 5 senedir başkanlığını yapmakta olduğum Amasra Belediyesi’nin, mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve şahsımın hesabını veremeyeceği hiç bir durum yoktur. Kurmaya çalıştıkları bu kumpasın arkasında kimler olduğunu biliyoruz ama onlar bizim arkamızda halk olduğunu bir türlü anlamak istemiyorlar” dedi.

KONU NEYDİ?

Her şey, savcılığa gönderilen isimsiz bir ihbar mektubuyla başladı. Mektupta “11.01.2024 saat 11:25 civarında Amasra Belediyesi’ne ait garaj alanında özel şahısların araçlarına mazot doldurulduğunu gördüm… Mazotların resmi araçlara konulmuş gibi kayıt tutulduğu, öncesinde de belediyenin anlaşmalı benzin istasyonundan sivil şahısların yakıt doldurduğunu gördüm. Resmi defter kayıtları ile güvenlik kamera kayıtları incelendiğinde durum daha net anlaşılabilir…” iddiaları yer aldı.

SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI:

Bunun üzerine Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Olaya ilişkin detaylı tahkikatın yapılması, itfaiye ve garaj biriminde çalışan, konuya ilişkin bilgisi olabilecek kişilere ilişkin araştırma yapılması, bilgi ve görgülerine ilişkin ifadelerinin alınmasını istedi. Belirtilen tarih ve saate ilişkin güvenlik kameralarının detaylı incelenmesi, belediye araçlarının dışında başka araçlara mazot/benzin türü yakıt verilip verilmediğinin araştırılması, defterler üzerinde araştırma yapılarak yakıt verilen kayıtların sorgulanması talimatı verildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra Belediyesi, o görüntülere ilişkin açıklama yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir