Amasra’ya termik santral için bir girişim daha yargıdan döndü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HEMA tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santralle ilgili 1/100 binlik ÇED yürütmesinin durdurulması kararının iptal istemi, Danıştay 6. Daire tarafından reddedildi.

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın Platformu, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santralle ilgili 1/100 binlik ÇED yürütmesinin durdurulması kararı iptali isteminin Danıştay 6. Dairesince reddedildiğini duyurdu.  Bartın Platformu’nda yapılan açıklamada “Mahkemelerimizin verdiği kararlara göre; Çevre Düzeni Planları önceki haline dönmüş, Amasra’da termik santral kurmaya kesinlikle yer olmadığına karar verilmişti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hattat Holding bu kararların iptali için üst mahkemelere başvurarak, Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesinin durdurulması kararının iptalini istemişlerdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 20 Kasım 2020 tarihli kararı ile ‘Yürütmenin Durdurulması’ kararına yapılan itirazı reddettiğini dün (24 Şubat 2021) UYAP sistemine yüklemek suretiyle açıklamıştır. İtirazın reddi kararında Danıştay 6. Dairesinin 7 Kasım 2019 tarihli Yürütmenin Durdurulması kararının usul ve yasaya uygun olduğu ve kararın kaldırılmasını gerektiren durum olmadığı açıklanmıştır.

KARAR AÇIKTIR! ŞİRKETİ AMASRA’YA TERMİK SEVDASINDAN VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ

Bu karar; Bartın ili Amasra ilçesinde Tarlaağzı ve Gömü köylerinin bulunduğu alanın turizm, tarım, balıkçılık, kent ve kültür kimliğine aykırı olarak termik santral yapılamayacağının bir kez daha yargı tarafından onaylandığının kanıtıdır. Bu karar; termik santralin Bartın-Amasra coğrafyasından, haritalardan kesin olarak silineceği müjdesidir. Bu güzel haberi halkımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Mahkeme salonlarında hukuki beyanda bulunmak yerine Bartın Platformu çatısı altında mücadele eden Bartın-Amasra halkına ‘güruh’ deme hadsizliğini gösteren şirket temsilcilerini, Amasra’da termik santral yapma sevdasına son vermeye çağırıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’ya termik santral için bir girişim daha yargıdan döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir