Bartın’dan Suriye’nin mazlumlarına bir TIR dolusu insanlık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Bartın Valiliği önünden anlamlı bir yardım TIR’ı hareket etti. İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından toplanan gıda, giysi, ısınma ve çocuk malzemeleri içiren yardım TIR’ı, çadır kamplarda yaşayan Suriyeli mazlumlara gönderildi.

BARTINSTAR/YAŞAM

“Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” sloganı ile toplanan yardım TIR’ı dualarla uğurlandı. İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yapılan basın açıklamasında “gönül coğrafyamız” olarak nitelendirilen Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te yaşanan insanlık dramlarına dikkat çekildi.

TEMEL GIDA VE TEMİZ SUYA ULAŞAMAYAN MİLYONLAR VAR

2020 yılında göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mültecinin verdiği yaşam mücadelesine dikkat çekilen bildiride “Bir tarafta sınırsız imkânlara ve zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler ve insanlar var. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmakta” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kurumların suskunluğundan cesaret eden kimi devletlerin işgal, tehcir ve zulüm politikalarını pervasızca sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

20 BİN EV YAPTIK ANCAK HALA ÇADIRLARDA ONBİNLERCE MÜLTECİ VAR

“Komşumuz Suriye’de 2011’den bu yana savaşta 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı. Kış geldi. Mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve Koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Her ne kadar onlar için bugüne kadar 20 bine yakın briket ev inşa etsek de hâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor.

81 İLDEN YÜZLERCE YARDIM TIR’I BUGÜN YOLA ÇIKTI

Ülkede temel gıda fiyatları 2019’un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi. Bugün gıda fiyatlarının çatışmalardan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek olduğu Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugüne kadar milletimizin destekleriyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz.  Şimdi de ‘Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. Bu özel günde ülkemizin 81 ilinden yüzlerce insani yardım TIR’ı mazlumlar için yola çıkıyor. Yıllardır zor şartlar altında ve imkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıkları çocukları ve kimsesizleri asla yalnız bırakmayacağız.

ÇARESİZ KALAN MAZLUMLARI ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Suriye’de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak,  battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların,  tedavi olamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır.

Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım,  kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, sınıf olalım, okul olalım. Onlara umut olalım. Bugün buradan dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı herkese yeniden haykırıyoruz.”

kaspersky total security lisans

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’dan Suriye’nin mazlumlarına bir TIR dolusu insanlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir