Kimseden iyilik istemiyoruz, engel olmayın yeter!

Kozcağız Engelliler Derneği Başkanı Mutlu Ünlü, 3 Kasım Dünya Engelliler Günü nedeniyle çok önemli mesajlar verdi.

“Dünya Engelliler Günü kutlanacak gün değil, farkındalık oluşturma günüdür. Kimseden iyilik istemiyoruz, engel olmasınlar yeter” diyen Mutlu Ünlü ile kısa bir tur yapalım dedik, daha ilk dakikada sorunla yüzleştik. Nasıl mı? Sizin için görüntüledik…

BARTINSTAR/GÜNDEM

Onları sadece senede iki kez hatırlıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü… Bir de 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda. Bol bol engelli haklarını konuşup sonraki günler unuttuğumuz engelli bireyler için o iki günden biri bugün. BartınStar, günün önemi nedeniyle Kozcağız Engelliler Derneği’nin genç Başkanı Mutlu Ünlü ile Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. 2013 yılında yaşadığı bir iş kazası nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Mutlu Ünlü, 30 yaşında bir çocuk babası. Aynı zamanda şampiyon bir sporcu… Adana’da yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda Bartın’ı temsil eden Mutlu Ünlü birinci olarak gururumuz oldu.

ÇOK ŞEY BEKLEMİYORUZ; HAKLARIMIZA SAYGI GÖSTERİN YETER

Hemen konuya giriyoruz; 3 Aralık onlar için anlam ifade ediyor… Diyor ki; bu özel gün kutlama yapılacak bir gün değil, farkındalık oluşturma günü. Bol bol kutlama mesajları yerine toplumsal farkındalığa katkı sunmak gerekir. Bizim ülkemizde görme engelliye ‘kör’, tekerlekli sandalye kullanana ‘sakat’ diyorlar. Basın 3 Aralık dışında bize ilgi göstermiyor (utanıyoruz). Bizler çok fazla şey beklemiyoruz, sadece haklarımıza saygı göstersin insanlar, bu bize yeter…

BU SORUNLARI HER GÜN YAŞIYORUZ, ÇÖZÜM CEZA KESMEK DEĞİL…

KALDIRIM İŞGALLERİ İLK SIRADA; ERİŞİM YILINDA ERİŞEMİYORUZ

“Bartın’da ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?” diye soruyoruz. Başlıyor peş peşe sıralamaya. En başta aktif bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak kaldırım işgallerine getiriyor konuyu. Engellilerin geçiş noktalarının insanlar tarafından sık sık işgal edildiğini vurgulayarak “Örneğin 2020 Erişilebilirlik Yılı ilan edilmişti. Ancak ulaşımda ve caddelerde sorunlar hala devam ediyor. Sorunlar kronik aslında. Bazı kurumlarda engelli asansörü hala yok. Erişemiyoruz. Ben kendim engelli sporcuyum, kimseden destek yok. Futbol dışında diğer sporcular görmezden geliniyor. Herhangi bir branşta Bartın’ın amblemini taşıyan bir formamız bile yok…”

ENGELLİLERİN ERİŞEBİLECEĞİ BİR PLAJ YOK

“Erişebilirlik yılı ya, engellilerin ulaşabildiği bir plajımız bile yok. Bartın, Ankara başta olmak üzere orta Anadolu’nun tatil merkezi. Lokal bir sahil, engelliler için dizayn edilebilse, Türkiye’nin her yerinden engelli sporcular buraya akın edebilir. Basit düzenlemelerle katma değeri yüksek bir yatırım ortaya çıkabilir. Ama maalesef bu alanda bir çalışma yok…”

Mutlu Ünlü, bahsettiği projeyle ilgili Amasra’nın Akkonak sahilini örnek gösterdi. Dudaklarından “Engelliler için düzenlense ne kadar güzel olur” sözleri döküldü…

İÇİNDE ENGELLİ TAŞIMAYAN ARAÇLAR HAKLARIMIZI GASP EDİYOR

Basit sorunlara bile çözüm üretmekte zorlandıklarını anlatan Mutlu Ünlü, “Çok şey beklemiyoruz aslında, basit şeyler. Örneğin engelli plakası olan engelsiz bireyler var. Bir yakınının üzerine almış arabayı. Gün boyu gezip dolaşıyor, bizim için ayrılan otoparklara çekiyorlar arabalarını. Ben geliyorum kullanamıyorum. Arabamı bir yere park ediyorum, yanı başıma park eden yüzünden arabama binemiyorum. Engelli plakalara içinde engelli bir birey varsa izin verilmeli. Ben bu sorunu neden yaşıyorum? Onlar gerçek engellilerin haklarını gasp ediyorlar. Farkındalık derken bunu kastediyorum” diyor.

UYGULAMAYI GÖRELİM DİYORUZ; DAKKA BİR GOL BİR

Her şeyi yerinde görmek için kısa bir tur atalım diyoruz. Daha meydandan çıkmadan anlattığı bir sorunla yüzleşiyoruz. Engelliler için kaldırım çıkış noktasına park eden bir araç nedeniyle yola çıkmakta zorluk yaşıyoruz. Neyse ki Mutlu atletik bir araç kullanıcısı, kaldırımdan atlayıp yola çıkabiliyor. Peki ya diğerleri!..

KOZCAĞIZ ENGELLİLER DERNEĞİ’NİN 3 ARALIK MESAJI

Böyle duygularla giriyoruz Dünya Engelliler Günü’ne. Mutlu Ünlü, Kozcağız Engelliler Derneği olarak bir de basın bildirisi düzenlemiş. Söyleşimizi o mesajla bitiriyoruz:

“Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunlar, sadece kendileri ve ailelerinin değil tüm toplumumuzun ortak sorumlulukla çözmesi gereken sorunlardır. Bu nedenle toplum olarak doğuştan ya da sonradan engelli olan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırıp sosyal hayata katılmaları konusunda azami gayret göstermeliyiz. Bir ülkenin engelli vatandaşlarına yönelik ortaya koyduğu eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesi sosyal devlet olma yolunda önemli bir göstergedir. Son yıllarda ülkemizde her alanda gördüğümüz gelişmeyi, engelli vatandaşlarımıza sağlanan haklar ve hayatı kolaylaştırıcı düzenlemelerde de görüyoruz. Engelli kardeşlerimizin sosyal, ekonomik ve kültür hayatına yapmış oldukları katkılar her türlü takdirin üstündedir. Bugün sporda, kültür alanında, bilim hayatında ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarla gurur duymaktayız. Engelli kardeşlerimin desteklenmeleri halinde toplumsal hayata katılım ve başarmak yolunda gösterdikleri gayretlerinden dolayı, büyük mutluluk duyduğumu da ifade etmek istiyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engellerin olmadığı bir BARTIN için hep birlikte daha çok çalışmak temennisiyle tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.”

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
22.412.505

VAKA

2.290.032

İYİLEŞME

24.641

ÖLÜM

20.122.473

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
97.425.832

VAKA

53.657.087

İYİLEŞME

2.087.820

ÖLÜM

43.768.745

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.