Erdoğan, Bartın’ın liste başı olduğu istatistiğe “felaket” dedi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Türkiye’de doğum hızının en düşük olduğu il Bartın oldu. Bartın’ı Zonguldak ve Karabük izledi. 2023 yılı istatistik verisi, bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısı ardından yeniden gündeme geldi.
  • Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1. Türkiye’de doğurganlık hızı 1,51’e düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu durum Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, felakettir” dedi. Bartın’da ise bu rakam 1,13.  

BARTINSTAR/GÜNDEM

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen hafta Türkiye’nin doğum hızına ilişkin istatistikleri paylaştı. 2023 yılını içeren verilere göre Türkiye’de 2023 doğan bebek sayısı 958 bin 408 oldu. Canlı doğan bebeklerin %51,3’ü erkek, %48,7’si kız oldu.

TÜRKİYE’DE DOĞUM HIZI YILDAN YILA DÜŞÜYOR

Toplam doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade ediyor. Toplam doğurganlık hızı, 2001 yılında 2,38 çocuk iken 2023 yılında 1,51 çocuk olarak gerçekleşti.

Yani, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı 2023 yılında 1,51 oldu. Bu durum, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını gösterdi.

BARTIN, ZONGULDAK VE KARABÜK EN AZ DOĞAM OLAN İLLER

Konunun Bartın’ı ilgilendiren kısmı ise bundan sonraki verilerde. Çünkü doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2023 yılında 3,27 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Bu ili 2,72 çocuk ile Şırnak, 2,40 çocuk ile Mardin izledi.

Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,13 çocuk ile Bartın oldu. Bu ili 1,14 çocuk ile Zonguldak ve Karabük, 1,16 çocuk ile Kütahya izledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 3 ÇOCUK TAVSİYE EDERKEN…  

İşte bu istatistik, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemindeydi. Şöyle konuştu:

“Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahade ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir.

Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönem bu konularda daha kararlı olacağız.”

xxx

AVRUPA’DA DURUM

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin toplam doğurganlık hızları incelendiğinde, 2022 yılında en yüksek toplam doğurganlık hızına sahip olan ülkenin 1,79 çocuk ile Fransa olduğu, en düşük toplam doğurganlık hızına sahip olan ülkenin ise 1,08 çocuk ile Malta olduğu görüldü. Toplam doğurganlık hızı 2022 yılında binde 1,63 olan Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında 5. sırada yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan, Bartın’ın liste başı olduğu istatistiğe “felaket” dedi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir