Grizunun davasında 4. Duruşma! Madenci tanıklar anlatıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amasra’da 14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasının 4’üncü duruşması başladı. Tanık madencilerden biri “Hiç tatbikat yapılmadı” dedi, bir diğeri “Havalandırmayla ilgili iki aydır sıkıntı vardı” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın Adliyesi’nde özel olarak oluşturulan salonda devam eden duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler, yaşamını yitiren madencilerin aileleri katılıyor. 7’si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın bugün ki oturumunda tanıklardan maden işçisi Yusuf Yalçın, 2019’da işe girdiğini belirtirken maden ocağında acil durumlara karşı hiç tatbikat yapılmadığını söyledi. Arif Ergun ise ise havalandırma sıkıntısı sorusuna “Gaz biriktiği konuşuluyordu ama böyle büyük bir sıkıntı olacağı hiç düşünülmemişti. Havalandırmayla ilgili sıkıntı son bir iki aydır vardı” yanıtını verdi. Kazanın neden kaynaklandığı sorulan Ergun, “Yönetimsel tedbirsizlik sonucu” yanıtını verdi.

Bartın Adliyesi’nde duruşma öncesi CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu basın açıklaması yaptı. Bankoğlu, “Facianın üzerinden bir yıl geçti. Acımız hala taze. Ailelerin acısını paylaşıyoruz ama ateş düştüğü yeri yakıyor. Üzgünüz ve öfkeliyiz de. Adaletin bir an önce tecelli etmesi için bekliyorlar. Bizde onların bu mücadelesinin yanındayız. Gerçek ve asıl sorumluların yargı önünden kaçırılmasına bir son verilmesi lazım. Burada sadece Amasya Müessesesindeki yetkililer sorumlu değildir, Amasra Taş Kömürü İşletmeleri TTK Genel Müdürlüğüne bağlıdır, TTK bakanlığa bağlıdır. Bakanlık, hükümet bu ölümlerden sorumludur. TTK Genel Müdürünü burada soruşturmaya dahil edip, bakanlık müfettişlerini burada soruşturmaya dahil edip ifadelerini almak yerine yargıdan kaçırmaya çalışıyorlar. Buna bir son verilmesi lazım. Soruşturmada ifade vermesi gereken TTK Genel Müdürü emeklilikte yaşa takılanlardan emekli edildi” İfadelerinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Grizunun davasında 4. Duruşma! Madenci tanıklar anlatıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir