Kumluca’da CHP’ye sürpriz başvuru

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1989’da kurulan belediye için ilk aday Nizamettin Aydoğan, seçimi sadece 33 oyla kaybetmişti. 1994’te Ahmet Orhan, 2004’te Coşkun Ünal, 2009’da ise Muammer Korkut CHP adayı olarak yarıştı. 2014’te Kumluca’da aday çıkaramayan CHP’ye 31 Mart öncesi sürpriz bir başvuru geldi. Gülizar Saygın “bende varım” dedi, resmen adaylık başvurusu yaptı.

Kumluca’nın sevilen isimlerinden Gülizar Saygın, 31 Mart 2019 seçimlerinde belediye başkanlığı için CHP İl Başkanı Vekili Oya Artar’a dosyasını teslim etti. Kumluca’da doğan, ilk öğrenimini Kumluca’da tamamlayan ve Bartın Lisesi’nden mezun olan Saygın 1954 doğumlu. Beldede ilk kadın devlet memurlarından biri. 1978’de Sağlık Bakanlığı tıbbi sekreterlik sınavını başarıyla geçen Gülizar Saygın, Kumluca Sağlık Ocağı’nda 20 yıl görev yaptı.

Emekli olduktan sonra kendini eğitim ve sivil toplum çalışmalarına adayan Saygın, Sağlık Ocağı Koruma Derneği, Kumluca Lisesi Koruma Derneği ve YİBO Koruma Derneği kurucuları arasında yer aldı. Eğitimin devamlılığı ve gelişimi için çaba harcayan Gülizar Hanım, Kumluca Esnafspor yönetim kurulunda bile sorumluluk üstlendi. MHP’den İsmail Can, AK Parti’den İsmet Ertuğrul’un adaylığının açıklanması ardından “Ben de göreve talibim” diyerek CHP’den adaylık başvurusu yapan Gülizar Saygın, beldeye daha çok katkı vermek istediğini söyledi.

CHP’nin Kumluca beldesi çalışmaları ise hep inişli çıkışlı oldu. 1989’da ilk belediye kurulduğunda CHP’nin adayı, Kumluca’nın ‘Müdür’ü Nizamettin Aydoğan, çetin bir yarış verdi. Merkezde açık ara favoriydi ancak Kavaklı Kaldırım oyları, DYP’nin adayı İbrahim Güner’i kurucu belediye başkanı olarak ilan edecekti. Nizamettin Aydoğan, seçimi sadece 33 oyla kaybetti.

CHP’nin Kumluca için ikinci ciddi sınavı, dönemin merkez muhtarı Ahmet Orhan’la 1995 yılında oldu. 2004 seçimlerinde Coşkun Ünal, 2009’da ise katip Muammer Korkut’la yarışa giren CHP başarılı olamadı. 2014 mahalli idareler seçiminde ise aday çıkmadı. CHP, başvuru kabul edilirse 10 yıl sonra üstelik bir kadın adayla Kumluca’da yarışa girecek. Aysu Bankoğlu’nun ilk milletvekilliği döneminde CHP’nin kadın aday sayısı da Kurucaşile ve Kozcağız’ın ardından üçe çıkacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kumluca’da CHP’ye sürpriz başvuru

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir