PROF. KURAL: HATTAT’IN ADAMI DEĞİLİM

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bartınlı çevreciler ile termik santral kurmak isteyen Hattat Holding lehine bilirkişilik yaptığı öne sürülen Prof. Dr. Orhan Kural kendini savundu: Kömür çıkmalı ama orada yakılmamalı.

Önce tartışmaya en başından ele alalım. İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yapan Prof. Orhan Kural’ın adını en çok, ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın sigara lobilerinin reklamını yaptığına ilişkin çıkışı ve açtığı davayla tanıdık. Sigarayla savaşında toplumun sempatisini kazanan Kural’ın adı Bartın’da ise çok farklı bir davayla gündeme geldi.

Buna göre TTK ile Hattat Holding, Amasra kömürünün üretimi konusunda sözleşme yaptı. Ancak 12 yıldır bu sözleşmenin kurallarına uymadı, hiç kömür üretmedi. TTK dava açtı. Bartın Çevre Platformu’nun iddiasına göre mahkeme 3 kişilik bilirkişi atadı. Ve Prof. Orhan Kural’ın da aralarında bulunduğu 3 kişilik bilirkişi raporu holdingi akladı, Hattat 104 milyon lira ödemekten kurtuldu.

Malum, yıllardır çevreciler Hattat Holding’in Amasra’ya kurmayı planladığı termik santrale karşı amansız bir mücadele veriyor. İşte çevreciler, Prof. Kural’ın holding lehine görevini kötüye kullandığını belirterek bu yılın ilk ayında mahkemeye başvurdu. Holding’in elemanı suçlamaları yapıldı.

TERMİKLE İLGİLİ BİLİRKİŞİ DEĞİLDİM

Şimdi gelelim bu güne… Enerji Havzası ilan edilen Bartın ve Zonguldak bölgesindeki termik santraller ve çevreye verdiği zararlar, CNN Türk’te Yeşil Ekran programında Güven İslamoğlu’nun gündemindeydi. İslamoğlu, Prof. Orhan Kural’a da mikrofon uzattı. Ünlü Prof. Kendini “kömür üretilemedi, çünkü kömürün ne olacağı belli değildi” dedi, termik santralle ilgili hiçbir görevinin almadığını vurguladı.

ÖZAL TALİMAT VERDİ. 10 YIL EMEK VERİLDİ, O KÖMÜR ÇIKMALI

Orhan Kural şöyle konuştu: “Amasra 10 yıldır hazırlık evresinde. Kaliteli bir kömür var. Sayın Turgut Özal’ın direktifiyle bu kömürü değerlendirin dediler ve bir şirkete verildi. Ben ek iş olarak oraya sadece o kömürün üretilme sırasındaki problemler için gittim. Termik santralle ilgili bilirkişi değildim. Bir defa buradan açıklayayım. Yanlış bir algı var orada maalesef. Hiçbir şekilde ilişkim yok. Benim fikrimi sorarsanız o kömürün çıkarılması lazım çünkü 10 yıl oraya bir emek verildi. Bu devletin parası. 10 yıldır hazırlık yapılıyor ancak kömür üretilemedi çünkü kömürün ne olacağı belli değil.”

HENÜZ ALINMIŞ BİR KARAR YOK

“Temrik santral; tabi ki Amasra dünyanın en güzel yerlerinden biri. Buranın yok olmasını hiçbirimiz kabul etmeyiz, böyle bir şey mümkün değil. Mühim olan o çıkan kömürün en iyi şekilde değerlendirilmesi. Bu belki taşınabilir başka bir yere onun üzerine hala çalışıyorlar daha kesinleşmiş bir şey yok.”

KÖMÜR ÇIKSIN AMA YAKILDIĞI YER DOĞRU SEÇİLSİN

Kural, “Size gelseler, bu kömürü burada yakmak istiyoruz” deseler bilirkişi olarak ne dersiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Ben bilirkişi değilim. Değişik üniversitelerden 7 kişilik bir bilirkişi kurulu var, onlar versinler kararı. Daha şu anda bilirkişi dosyası verilmedi. Burada ben yokum. Tabi ki kömür çıksın ama kömürün yakıldığı yer de tabi ki doğru seçilsin. Ama kömür hiçbir şekilde çıkmasın demeye kimsenin hakkı yok.”

DEVLET KENDİ RAPORLARIYLA ÇELİŞİYOR, KAVŞAK SUYU TEHLİKEDE

Programa görüş veren çevreciler, Amasra’dan çıkarılacak 3.5 milyon ton kömürün termikte yakılacağını ve bunun yarısını atıkların oluşturacağını söyledi. Kül barajının kavşak suyunu bile kullanılamaz duruma getireceği vurgulayan çevreciler Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı raporunda Amasra için en büyük tehdidin termik santral olacağı raporunu hatırlattı.

Firma yetkilileri ise uluslararası normlar uyarınca bir tesis kurulacağını, uluslararası normlara uyulmaması durumunda alınan kredilerin geri isteneceğini belirtiyor.

52 FUTBOL SAHAYI BÜYÜKLÜĞÜNDE ORMAN YOK OLACAK

Program yapımcısı İslamoğlu, “Aslında Amasra’nın altınca çok kaliteli kömür var. Hattat bu üretime  talip olmuş halk da destek vermiş. Ama holding daha sonra bu kömürü burada yakmak isteyince işler karışmış. Bu santral 92 hektar orman alanını kaplayacak. Bunun 52 futbol sahası büyüklüğünde alan kül havuzu olarak kullanılacak” diyerek yaşanacak tehdidi gözler önüne serdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
PROF. KURAL: HATTAT’IN ADAMI DEĞİLİM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir