SERVET ÇINÇIN PARA KOLEKSİYONU AÇILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yöresel şive ile yazıp yönettiği tiyatro eserleriyle Bartın’ın kültür ve sanatına önemli katkılarda bulunan, Bartın Gazetesi’nde de yazılar yazan araştırmacı yazar Servet Çınçın, bu kez Müzeler Haftası (28-24 Mayıs) dolayısıyla aile koleksiyonunu ortaya serdi. Bir hafta açık kalacak “Servet Çınçın Para Koleksiyonu Sergisi” törenle açıldı. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun Sultan Murat Han dönemi olmak üzere Cumhuriyet dönemini de kapsayacak şekilde 1876’dan 2009 yılına kadar birçok tarihi paranın yer aldığı serginin açılışını Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın yaptı.

ÇINÇIN: OĞULLARIMLA BİRİKTİRDİK, ÇOK ZENGİN BİR KOLEKSİYON OLDU

Bartın Kent Müzesi’ndeki serginin açılışında konuşan Servet Çınçın, koleksiyonla ilgili “Aile koleksiyonumuz 1990’lı yıllardan itibaren oğullarımla birlikte devam ettirince doğal olarak çok zengin bir hal aldı. Osmanlı Döneminde Sultan Murat Han dönemini de kapsayarak Cumhuriyet döneminden itibaren madeni, gümüş ve kağıt paralar bulunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında ilk basılan kağıt paralarla birlikte bir koleksiyona sahibiz. Birkaç eksiğimiz dışında Cumhuriyet döneminin paralarını toplamaya gayret ettik. Bunu Bartın’a kazandırmanın Kent Müzesi’nin güzellikleri içerisinde bir süre sizlere sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bu paralarla zamanda bir yolculuğa çıkarız. Bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AKIN: BU GÜNLERE TAŞIYABİLMEK KOLAY DEĞİL

Serginin açılışını yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Kent Müzesi’nin açıldığı günden bugüne kadar yoğun ilgi gördüğüne dikkat çekti. “Servet Bey’e koleksiyonu için çok teşekkür ediyorum” diyen Akın, “Sultan Murat’tan kalma paraları biriktirip bugüne kadar getirebilmek öyle kolay değil. Kent Müzemiz açıldığı günden bugüne 60 bin ziyaretçi ağırladı. Demek ki Bartın’da böyle bir şeye ihtiyaç varmış. Şu anda 3 müzeyle ilgili daha çalışma yapıyoruz. Birisi resim müzesi, birisi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler müzesi biri de su müzesi. İnşallah onlarda hizmette girer” şeklinde konuştu.


Başkan Akın, Servet Çınçın’a teşekkür belgesi takdim etti. Açılış törenine MHP Bartın Milletvekili adayı Orhan Kırşanlı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz ve vatandaşlar katıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SERVET ÇINÇIN PARA KOLEKSİYONU AÇILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir