Siyah akan Bartın Çayı TBMM’de konuşuldu

Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Çayı'nda yaşanan çevresel sorunları TBMM Genel Kurulu'na taşıdı.

Bartın Irmağı’nda suyun rengi siyaha döndü, kötü kokular etrafa yayıldı. Konu ulusal basına da haber oldu. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, konuyu TBMM’ye taşıdı.

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın Milletvekili, CHP Parti Meclisi üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM’de soruna ilişkin şöyle konuştu:

ARTIK TEST YAPIP SONUCU AÇIKLAMANIN ÖTESİNE GİDİLMELİ

Konuşmasında Bartın Irmağı’nın adeta can çekiştiğini ifade eden Bankoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bartın Irmağı’nın kirliliği, artık kronikleşen bir sorun hâlini aldı. Bu sürekli tehdit, ırmağın rengini siyaha çeviriyor; kötü kokuyla birlikte canlı ölümlerine yol açıyor. Kentimizin alametifarikası olan bu güzelliğimiz, aslında, uzun yıllardır yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır…

2017 yılında hizmete giren Bartın Atık Su Arıtma Tesisi, ırmağa deşarj edilen özellikle sanayi atıklarını gerçek anlamda arıtabilmekte midir? Irmağın bozulan ekolojik dengesi, hem görüntü hem de koku itibarıyla bütün Bartınlıları rahatsız etmektedir. Irmağın yıllardır içinde bulunduğu ve halk sağlığını da tehdit eden bu durumu, yalnızca azalan yağışlarla izah etmeye çalışmak  yetersizdir… Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, yani Bakanlığın test yapıp sonucunu açıklamaktan öteye gitmesi gerekiyor. Her çaba değerli olsa da Belediye tarafından sadece yüzey temizliği yapılması da yetmiyor. Yani, problemi halının altına süpürmek, Bartınlı yurttaşlarımıza ve eşsiz Bartın’ın doğasına fayda sağlamıyor.”

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ: YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÇOK ALTINDA

Irmakta yaşanan renk değişimi ardından sudan numuneler alan Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, resmi internet sayfasından şu açıklamayı yapmıştı: 13 Ekim 2020 tarihinde Kemerköprü mevkii ırmak hattında incelemeler yapılmıştır. İlimizde yağışların mevsim normallerinin çok altında olması, sıcaklığın mevsim normallerinin üstünde devam etmesi nedeniyle ırmak yatağının daralması, ırmak akışının durağan olması, ırmak su seviyesinin çok düşük olmasından dolayı, ırmak tabanının açığa çıkmasıyla birlikte renk değişimi ve kokuya sebep olduğu kanaatine varılmıştır.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
93.418.283

VAKA

51.536.442

İYİLEŞME

2.000.905

ÖLÜM

41.881.841

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.