siyah-akan-bartin-cayi-mecliste-konusuldu

Siyah akan Bartın Çayı TBMM’de konuşuldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Irmağı’nda suyun rengi siyaha döndü, kötü kokular etrafa yayıldı. Konu ulusal basına da haber oldu. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, konuyu TBMM’ye taşıdı.

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın Milletvekili, CHP Parti Meclisi üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM’de soruna ilişkin şöyle konuştu:

ARTIK TEST YAPIP SONUCU AÇIKLAMANIN ÖTESİNE GİDİLMELİ

Konuşmasında Bartın Irmağı’nın adeta can çekiştiğini ifade eden Bankoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bartın Irmağı’nın kirliliği, artık kronikleşen bir sorun hâlini aldı. Bu sürekli tehdit, ırmağın rengini siyaha çeviriyor; kötü kokuyla birlikte canlı ölümlerine yol açıyor. Kentimizin alametifarikası olan bu güzelliğimiz, aslında, uzun yıllardır yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır…

2017 yılında hizmete giren Bartın Atık Su Arıtma Tesisi, ırmağa deşarj edilen özellikle sanayi atıklarını gerçek anlamda arıtabilmekte midir? Irmağın bozulan ekolojik dengesi, hem görüntü hem de koku itibarıyla bütün Bartınlıları rahatsız etmektedir. Irmağın yıllardır içinde bulunduğu ve halk sağlığını da tehdit eden bu durumu, yalnızca azalan yağışlarla izah etmeye çalışmak  yetersizdir… Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, yani Bakanlığın test yapıp sonucunu açıklamaktan öteye gitmesi gerekiyor. Her çaba değerli olsa da Belediye tarafından sadece yüzey temizliği yapılması da yetmiyor. Yani, problemi halının altına süpürmek, Bartınlı yurttaşlarımıza ve eşsiz Bartın’ın doğasına fayda sağlamıyor.”

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ: YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÇOK ALTINDA

Irmakta yaşanan renk değişimi ardından sudan numuneler alan Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, resmi internet sayfasından şu açıklamayı yapmıştı: 13 Ekim 2020 tarihinde Kemerköprü mevkii ırmak hattında incelemeler yapılmıştır. İlimizde yağışların mevsim normallerinin çok altında olması, sıcaklığın mevsim normallerinin üstünde devam etmesi nedeniyle ırmak yatağının daralması, ırmak akışının durağan olması, ırmak su seviyesinin çok düşük olmasından dolayı, ırmak tabanının açığa çıkmasıyla birlikte renk değişimi ve kokuya sebep olduğu kanaatine varılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Siyah akan Bartın Çayı TBMM’de konuşuldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir