İlk Osmanlı pilotu Mehmet Fesa Bey, Amasra açıklarında esir düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bundan tam 108 yıl önce, 1912’nin 26 Nisan’ında Türkiye’nin bir numaralı brövesine sahip pilotu olarak ilk uçağı kaldıran Mehmet Fesa Evrensev, iki yıl sonra Kafkas cephesine atandı. Fakat Ruslar, bindiği gemiyi Amasra açıklarında batıracaktı.

Amasra, Fesa Bey’in yaklaşık 6 yıl süren esaretinin de başlangıcı oldu. 78 yıllık yaşamının tarihe kaydedileceğini henüz bilmiyordu. Bugün 26 Nisan… Yani Türkiye Pilotlar Günü. Hiç düşündünüz mü, neden 26 Nisan. Anlatalım o vakit…

74MEDYA/PAFLAGONYA

Mehmet Fesa Evrensev, 1878’de İstanbul’da Gedikpaşa’da doğdu, Galatasaray Lisesi’nde okudu.

Daha sonra Harp Okulu’na girdi ve 1899 yılında Süvari Teğmeni olarak mezun oldu.

Süvari dairesinde hizmette bulunduğu sırada zamanın meşhur Bekirağa Bölüğünde 97 gün hapis yattı ve Erzincan’a sürgüne gönderildi.

1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonra tekrar İstanbul’a tayin oldu ve Süvari Bölük Komutanlığı görevine getirildi.

1911 yılında orduda pilot olmak için eleman arandığı sırada Yüzbaşı olan Fesa Bey, adayların başında yer aldı.

Yapılan sınavı birincilikle kazanarak Fransa’ya uçuş eğitimine gönderildi.

1912 yılında yurda döndüğünde Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1 no’lu uçuş brövesi kendisine verildi. Yani, Mehmet Fesa Evrensev, Türkiye’nin ilk pilotu unvanını kazandı.

Balkan Savaşı’nda çeşitli uçuş görevlerinin ifâsının yanı sıra filo komutanlığı da yaptı.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca, Kafkas Cephesine atandı.

Fakat Kafkasya’ya giderken Karadeniz’de Amasra açıklarında Ruslar, bulunduğu gemiyi batırdılar ve gemide bulunanların tamamını esir aldılar.

Mehmet Fesa Bey, beş yıl, sekiz ay Sibirya’daki esaret hayatından sonra kaçarak, Haziran 1920’de yurda döndü.

Doğu Cephesinde, Büyük Taarruz’dan önce de Batı Cephesinde hizmetler gördü.

Savaştan sonra İzmir’deki Hava Okulu’na öğretmen olarak atandı. Kasım 1925’te 47 yaşında ve binbaşı rütbesinde iken kendi arzusu ile emekli oldu.

1933 yılında; Türkiye’nin ilk pilotu, yine Türkiye’nin ilk hava taşımacılığı teşkilatı olan Hava Yolları Devlet İşletme İdaresi‘nin başına genel müdür olarak getirildi.

Bir başka deyişle, Mehmet Fesa Evrensev, Türk Hava Yolları’nın ilk genel müdürü oldu.

Bu hizmette bir yıla yakın bir zaman kaldıktan sonra, ömrünün kalan yıllarını Türk Hava Kurumu’na verdiği hizmetler ile geçirdi.

9 Nisan 1951 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

***

İşte 1912’nin 26 Nisan’ın da Türkiye’nin bir numaralı brövesine sahip pilotu Mehmet Fesa Evrensev’in bu günkü Atatürk havalimanının askeri apronunda yer alan düzlükten havalanarak yaptığı ilk uçuş, tarihe not olarak kaydedildi.

2000 yılından bu yana Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan çalışmalar neticesinde 26 Nisan, Türkiye Pilotlar Günü olarak kutlanmaya başladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlk Osmanlı pilotu Mehmet Fesa Bey, Amasra açıklarında esir düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir